Piłka wodna: Amerykanki wygrywają Ligę Światową i przepustkę do Tokio

• Data publikacji: 11.06.2019, 13:58

Amerykanki wygrały turniej finałowy ligi Światowej w piłce wodnej. Tym samym jako pierwsze zdobyły kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Rozgrywany w dniach 4-9 czerwca w Budapeszcie finał rozgrywek Ligi Światowej kobiet zgromadził na starcie osiem najlepszych drużyn sezonu 2018/2019: Holandię, Włochy, Rosję, Węgry, USA, Kanadę, Chiny i Australię. Drużyny podzielono na dwie grupy, w których każdy rywalizował z każdym. W grupie A najlepsze okazały się Włoszki, które nieznacznie wygrały z Holenderkami, Chinkami i Australijkami. Drugie miejsce przypadło Holenderkom, trzecie Australijkom a ostatnie Chinkom, które nie zdobyły nawet punktu. W grupie B bezapelacyjnie najlepsze okazały się Amerykanki, które odniosły komplet zwycięstw i to wysokich z Rosjankami, Węgierkami i Kanadyjkami. Rosjanki były drugie, kolejne miejsca przypadły Węgierkom i Kanadyjkom.

W fazie pucharowej uczestniczyły wszystkie drużyny. W fazie pucharowej niepokonaen zostały Amerykanki. Mistrzynie olimpijskie z Londynu i Rio de Janeiro pokonały w 1/4 finału Chinki 21:6, w półfinale Holenderki, a w wielkim finale uporały się z Włoszkami różnica jednej bramki, zapewniając sobie spokojne juz przygotowania do startu w Tokio i obrony tytułu mistrzyń. W meczu o brązowy medal rozgrywek Rosjanki pokonały Holenderki.