Gimnastyka artystyczna - Grand Prix: Polki rywalizowały w Brnie

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 10.06.2019, 20:22

W rozgrywanych w Brnie zawodach Grand Prix oraz juniorskim turnieju Tart Cup triumfowały gimnastyczki z Rosji. Udane występy ma za sobą polska juniorka Laura Osada, która zakwalifikowała się do dwóch finałów. W seniorskim wieloboju 17. miejsce zajęła Natalia Kozioł.

W Brnie odbyła się kolejna edycja zawodów z cyklu Grand Prix. W nieźle obsadzonym turnieju wystartowały m.in. Arina Awerina, Alina Garnasko i najlepsze reprezentantki Bułgarii. W gronie 29. gimnastyczek była także mistrzyni Polski Natalia Kozioł. Rywalizację w wieloboju dość niespodziewanie wygrała Rosjanka Daria Trubnikowa (83.750), która wyprzedziła Arinę Awerinę o 0.950 pkt. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Katrin Tasewa z Bułgarii (80.750), lepsza o kilka punktów od koleżanek z reprezentacji – Newiany Władinowej i Borjany Kalejn, oraz kolejnych gimnastyczek z Rosji – Jekateriny Selezniewej i Anastazji Guzenkowej.

Natalia Kozioł ukończyła rywalizację z wynikiem 68.750, co dało jej 17. miejsce. Polka otrzymała dwie noty 18.000 pkt. za układy z obręczą oraz maczugami. Występ z piłką oceniono na 17.450 pkt., a ze wstążką na 15.300 pkt.

W finałach z poszczególnymi przyborami przegraną w wieloboju powetowała sobie Arina Awerina. Rosjanka zwyciężyła w trzech układach – z obręczą, piłką i wstążką (do finału z maczugami się nie zakwalifikowała). Finałowe starty zupełnie nie wyszły triumfatorce wieloboju – Daria Trubnikowa czterokrotnie zajęła miejsca poza podium, plasując się na pozycjach 4-6. Złoto w rywalizacji z maczugami zgarnęła Białorusinka Alina Garnasko, która do kolekcji medalowej dorzuciła także srebro w układzie ze wstążką. Pięć medali w finałach wywalczyły reprezentantki Bułgarii: Katrin Tasewa dwa srebra i brąz, Borjana Kalejn o jeden srebrny krążek mniej. Na podium w zawodach Grand Prix stawały także Ukrainka Wiktoria Onoprijenko i Amerykanka Laura Zeng.

W równolegle rozgrywanym turnieju juniorskim Tart Cup wystąpiły cztery polskie indywidualistki: Emilia Heichel, Emilia Komarewicz, Adriana Budnik i Laura Osada. W wieloboju drużynowym każda z Polek wykonała po dwa układy. Najlepiej zaprezentowała się Laura Osada, która w obu ćwiczeniach awansowała do finałowych „ósemek” – za układ z piłką otrzymała notę 15.950, a za maczugi 16.050. Emilia Komarewicz była rezerwową w finale ze wstążką (12.600), a jej występ z obręczą oceniono na 13.100. Emilia Heichel zaprezentowała układy z obręczą (12.550) i maczugami (15.650), a Adriana Budnik z piłką (14.450) i wstążką (10.200). W klasyfikacji łącznej wieloboju polskie juniorki zgromadziły 110.550 pkt., co pozwoliło zająć 6. miejsce w stawce 8. zespołów. Triumfowały Rosjanki w składzie: Olga Karasewa, Lala Kramarenko i Sofia Pogoriełowa, z notą 136.950 pkt. Drugie miejsce zajęły gimnastyczki z Izraela – Bar Agami i Noga Block (121.550), a tuż za nimi uplasowały się młode Amerykanki Alexandria Kautzman i Isabella Pappas (120.850).

W finałach z poszczególnymi przyborami Laura Osada zajęła miejsca poza czołową trójką. W rywalizacji z piłką Polka otrzymała notę 16.700, co było szóstym wynikiem. Występ z maczugami oceniono nieco niżej – 15.800 pkt. – ale końcowa pozycja była wyższa – piąte miejsce. W trzech finałach zwyciężyły Rosjanki: Olga Karasewa wygrała zmagania z maczugami i wstążką, a Lala Kramarenko była najlepsza z piłką. Rosyjską dominację przełamała Izraelka Noga Block, triumfując w układzie z obręczą.