Criterium du Dauphine: Teuns wygrywa etap i przejmuje koszulkę lidera

• Data publikacji: 10.06.2019, 16:39

Belg Dylan Teuns wygrał drugi etap Criterium du Dauphine i został nowym liderem wyścigu.

Drugi etap Criterium du Dauphine był bardzo trudny. Na 180 kilometrach umieszczono aż osiem górskich premii 2., 3. i 4. kategorii. Cała trasa była mocno pofałdowana, co sprzyjało ucieczkom, ale i podziałom na kolarzy, którzy w tym tygodniu będą odgrywali;i istotną role i tych, którzy raczej będą statystowali. Polakom trudno w to będzie uwierzyć, ale na trasie było chłodno i okresowo mokro, co dodatkowo utrudniało ściganie.

Zgodnie z przewidywaniami na trasie bardzo dużo się działo, mieliśmy sporo prób ucieczek, wiele zmian w poszczególnych grupach, na które podzielił się peleton. Na górskich premiach w pierwszej części etapu najbardziej aktywny był Julien Alaphilipee, który wygrał aż pięć górskich premii. W ucieczce z Francuzem początkowo jechał Michał Kwiatkowski, ale dość szybko wrócił do zasadniczej grupy. W grupie aktywny był też Alessandro de Marchi, który jako jedyny zagrażał Alaphilippowi.

Akcja tych bardzo mocnych zawodników zakończyła się około 30 kilometrów przed metą, ale spokój w peletonie bynajmniej nie zapanował. Do ataku przystąpili między innymi Dylan Teuns, Paweł Bernas, Philippe Gilbert, Guillaume Martin. Grupie, mocno rozciągniętej udało się dojechać do mety. Finiszową rozgrywkę na swoją korzyść rozstrzygnął Teuns, wyprzedzając Martina i Jakoba Fuglsanga. W klasyfikacji generalnej kolejnośc jest identyczna - Belg wyprzedza Francuza o 3 sekundy i Duńczyka o 20 sekund.

Michał Kwiatkowski zajął odległe miejsce, stracił do zwycięzców ponad 13 minut, ale on tutaj nie ma wygrywać, a pomagać Chrisowi Froomowi. Wyżej, na 47. pozycji dzisiejsze ściganie ukończył Paweł Bernaś. W generalce Polacy plasują się poza czołową pięćdziesiątką.