Triathlon – ME: triumfy Brytyjczyków i Francuzów

• Data publikacji: 03.06.2019, 19:52

W miniony weekend w holenderskim Weert odbyły się mistrzostwa Europy w triathlonie. Złote medale w seniorskich wyścigach indywidualnych zdobyli Brytyjczycy Alistair Brownlee i Beth Potter. Sztafetę wygrali Francuzi. Reprezentacja Polski najlepsze wyniki osiągnęła w wyścigu juniorek.

Mężczyźni

Wyścig mężczyzn wygrał Alistair Brownlee. Podwójny mistrz olimpijski pokonał trasę zawodów w ciągu 1:35:01. O 22 sekundy wyprzedził reprezentującego Portugalię Joao Pereirę. Na najniższym stopniu podium stanął Belg Jelle Geens z rezultatem 1:35:56. Tylko 7 sekund stracił do niego Azer Rotislav Pevtsov, a 10 Brytyjczyk Barclay Izaard. Na 30. miejscu sklasyfikowany został Michał Oliwa z wynikiem 1:40:12.

Kobiety

Zawody kobiet również wygrała reprezentantka Wielkiej Brytanii. Jako pierwsza linię mety z wynikiem 1:45:44 przekroczyła Beth Potter. O prawie minutę wyprzedziła Francuzkę Sandrę Dodet. Tuż za nią wyścig ukończyła Belgijka Michel Claire z wynikiem 1:46:55. Po kolejnej minucie do mety dotarła większa grupa zawodniczek z Francuzką Emilie Morier na czele. Najlepszą z Polek była Alicja Ulatowska, która z wynikiem 1:52:46 zajęła 38. miejsce. Maria Cześnik z czasem 1:53:53 uplasowała się na 40. pozycji, a Marta Łagownik z rezultatem 1:55:08 cztery miejsca niżej.

Sztafeta mieszana

Zawody sztafet mieszanych z czasem 1:11:40 wygrał zespół francuski w składzie Sandra Dodet, Paul Georgenthum, Emilie Morier i Leo Bregere. Zaledwie trzy sekundy po nich na metę wpadł kończący występ Niemców Justus Nieschlag. Obok niego na drugim stopniu podium stanęli Nina Eim, Jonas Breinlinger i Caroline Pohle. Brązowe medale trafiły do niewiele wolniejszej ekipy gospodarzy. W skład Holendrów weszli Maya Kingma, Marco Van Der Stel, Rachel Klamer i Jorik Van Egdom. Po dłuższej przerwie na mecie pojawili się Belgowie, a jeszcze pół minuty po nich Portugalczycy i Brytyjczycy. Niestety nie oglądaliśmy polskiej sztafety.

1. Francja 1:11:40
2. Niemcy 1:11:43
3. Holandia 1:11:54
4. Belgia 1:12:17
5. Portugalia 1:12:44

Juniorzy

O medale walczyli również juniorzy. Najlepszym w zmaganiach męskich był członek złotej sztafety seniorów – Paul Georgenthum. Z czasem 49:04 o trzy sekundy wyprzedził swojego rodaka Borisa Pierre'a i Portugalczyka Ricardo Batistę, który brązowy medal przegrał na fotofiniszu. W wyścigu nie wystartował żaden Polak.

1. Paul Georgenthum (FRA) 49:04
2. Boris Pierre (FRA) 49:07
3. Ricardo Batista (FRA) 49:07

U kobiet najlepsza była Włoszka Beatrice Mallozzi, która wygrała z czasem 54:46. O 11 sekund wolniejsza od niej była Szwajcarka Nora Gmuh, a trzecie miejsce z wynikiem 55:06 zajęła Austriaczka Magdalena Fruh. Na dobrym 14. miejscu z rezultatem 55:38 uplasowała się Julia Sanecka, a tylko trzy miejsca niżej, z czasem gorszym o 29 sekund, była Magdalena Sudak. Zuzanna Sudak zajęła 25. miejsce z wynikiem 56:37.

25. Zuzanna Sudak (POL) 56:37

W sztafecie triumfowali Niemcy Franca Henseleit, Jonas Osterholt, Katharina Moller i Simon Henseleit z czasem 1:14:45. Dziewięć sekund stracili do nich Erin Wallace, Calum Young, Libby Coleman i Oliver Makinson z Wielkiej Brytanii. Trzy sekundy za nimi linię mety przecięły niemal równocześnie reprezentacje Węgier i Portugalii. Medal trafił ostatecznie do tych pierwszych, którzy wystąpili w składzie Nikolett Ferenczi, Gergely Kiss, Karolina Helga Horvath i Levente Karai. Polacy w składzie Julia Sanecka, James Kadziak, Magdalena Sudak i Kuba Kowalski zajęli 14. miejsce z czasem 1:19:17. Byli ostatnią drużyną, która nie zotała zdublowana.