Giro d'Italia: Carapaz zwycięzcą wyścigu, Majka szósty

• Data publikacji: 02.06.2019, 17:16

Zakończyła się 102. edycja Giro d'Italia. Czasówkę w Weronie wygrał Chad Haga. W klasyfikacji generalnej triumfował Richard Carapaz, a Rafał Majka awansował na 6. miejsce.

Tegoroczna edycja wyścigu dookoła Włoch zakończyła się jazda indywidualną na czas dookoła Werony o długości 17 kilometrów. Na trasie znalazł się podjazd. Na 21. etapie doszło do ostatnich zmian w klasyfikacji generalnej.

Ostatni etap zakończył się życiowym sukcesem Chada Hagi. Amerykanin z Team Sunweb wygrał czasówkę z wynikiem 22:07. W czołowej trójce uplasowali się również dwaj Belgowie z Lotto Soudal. Victor Campenaerts stracił 4 sekundy, a Thomas de Gendt 6 sekund. Z zawodników z czołówki klasyfikacji generalnej najlepiej pojechał Vincenzo Nibali, który zajął 9. miejsce. Tuż za nim uplasował się Primoż Roglić, dla którego taki rezultat to rozczarowanie. Jednak najważniejsze dla Słoweńca było to, że pokonał Mikela Landę o 31 sekund i awansował na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Słoweniec wyprzedził ostatecznie Hiszpana o 8 sekund.

Richard Carapaz przed czasówką miał bezpieczną przewagę i dopełnił dzieła, jakim było zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Kolarz Movistaru był 36. ze stratą minuty i 12 sekund do Hagi. Carapaz wygrał wyścig z przewagą minuty i 5 sekund nad drugim Nibalim. Richard Carapaz został pierwszym Ekwadorczykiem, który wygrał Wielki Tour.

Dobrze na ostatnim odcinku zaprezentował się Rafał Majka. Polak z Bora-hansgrohe uzyskał 14. rezultat ze stratą 40 sekund. Reprezentant Polski odrobił z nawiązką 10 sekund do Miguela Angela Lopeza i awansował na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Majka stracił do Carapaza 6 minut i 56 sekund. Klasyfikację młodzieżową wygrał Lopez, punktową Pascal Ackermann, a górską Giulio Ciccone.

Łukasz Owsian (CCC Team) zajął 73. miejsce w klasyfikacji generalnej. Paweł Poljański (Bora-hansgrohe) był 89. a Kamil Gradek (CCC Team) 129. Wyścig ukończyło 142 kolarzy.