PŚ w kajakarstwie: cztery medale reprezentantów Polski

• Data publikacji: 02.06.2019, 13:25

Polscy kajakarze wywalczyli cztery medale podczas niedzielnych zmagań na finale Pucharu Świata w Duisburgu. Najlepiej zaprezentowała się Anna Puławska, która wygrała w K1 na 500 metrów i potem dołożyła jeszcze brąz w czwórce.

W wyścigu finałowym kajakarek na 500 metrów wystartowały Anna Puławska i Marta Walczykiewicz. Bardzo mocno wystartowała Walczykiewicz, ale później przyspieszyły zawodniczki ze środkowych torów: Anna Puławska, Emma Jorgensen i Manon Hostens. Najmocniejsza z nich okazała się reprezentantka Polski, która sięgnęła po złoty medal. Jorgensen i Hostens zajęły ex aequo 2. miejsce. Walczykiewicz finiszowała na 7. pozycji.

Karolina Naja i Helena Wiśniewska sięgnęły po srebrny medal w K2 na 200 metrów. Polki finiszowały jedynie za Słowenkami Spelą Ponomarenko Janic i Anją Osterman. Aleksander Kitewski i Norman Zezula zdobyli drugi medal w Duisburgu. Po emocjonującym finiszu dwójka kanadyjkarzy była trzecia na 200 metrów. Wygrali Hiszpanie Antoni Segura/Alfonso Benavides przed Rosjanami Aleksandrem Kowalenko/Iwan Sztylem.

W czwórkach pań na 500 metrów Karolina Naja, Helena Wiśniewska i Anna Puławska wywalczyły swoje drugie medale podczas dzisiejszych zawodów. Razem z Katarzyną Kołodziejczyk były trzecie za Niemkami (Hering-Pradler, John, Arft, Dietze) i Francuzkami (Hostens, Troel, Guyot, Jamelot).

W finale C2 kobiet na 500 metrów spodziewano się rywalizacji Kanadyjek Laurence Vincent-Lapointe i Katie Vincent z Węgierkami Virag Ballą i Kincso Takacs. Tak się właśnie stało, gdyż te dwójki zdecydowanie odpłynęły reszcie stawki. Na finiszu lepsze okazały się Węgierki. Sylwia Szczerbińska i Dorota Borowska zajęły 8. miejsce z dużą stratą.

Na dystansie 200 metrów Szczerbińska i Borowska uplasowały się na 5. pozycji. Magda Stanny i Julia Walczak były dziewiąte. Tomasz Barniak i Piotr Kuleta zajęli ostatnie, 9. miejsce w finale C2 na 1000 metrów. Wygrali Chińczycy Hao Liu i Pengfei Zheng.

W finałach bez udziału Polaków triumfowali Francuzi Cyrille Carre/Etienne Hubert (K2 1000 metrów), Włosi Manfredi Rizza/Andrea Domenico di Liberto (K2 200 metrów), Brazylijczyk Isaquias Queiroz dos Santos (C1 500 metrów) i niemiecka czwórka w składzie: Rendschmidt, Rauhe, Liebscher i Lemke.

Reprezentanci Polski wystartowali także w finałach B. Czwórka w składzie: Przemysław Korsak, Dawid Putto, Piotr Mazur i Norbert Kuczyński była ósma na 500 metrów. Magda Stanny i Julia Walczak również zajęły 8. pozycję w C2 na 500 metrów. Martin Brzeziński i Bartosz Stabno finiszowali na 7. miejscu w kajakarskich dwójkach na 1000 metrów. Przed zdobyciem medalu na 200 metrów, Aleksander Kitewski i Norman Zezula zajęli 8. miejsce w finale B na 1000 metrów kanadyjkarzy. Tomasz Kaczor nie wystartował w finale B C1 na 500 metrów.