PŚ w kajakarstwie: dwa medale Polaków w kanadyjkach

• Data publikacji: 01.06.2019, 15:03

W Duisburgu trwa finał Pucharu Świata w kajakarstwie. Pierwszego dnia finałów srebrny medal w C2 na 500 metrów zdobyli Aleksander Kitewski i Norman Zezula, a brązowy krążek w C1 na 1000 metrów wywalczył Tomasz Kaczor.

Na niemieckim torze Polacy nie startują w najmocniejszym składzie. Brakuje m.in. dwójki kanadyjkarzy Arsen Śliwiński/Michał Łubniewski, którzy tydzień temu w Poznaniu zdobyli dwa medale. W Duisburgu świetnie zastąpili ich Aleksander Kitewski i Norman Zezula. W piątek Polacy wygrali wyścig eliminacyjny i bezpośrednio awansowali do finału. Młody polski duet w finale był wolniejszy jedynie od Chińczyków Songa Xinga i Qianga Li. Podium uzupełnili Rosjanie Paweł Pietrow i Michaił Pawłow. W finale płynęli także Piotr Kuleta i Tomasz Barniak, którzy zajęli 9. miejsce.

Po tym jak Tomasz Kaczor zdobył dwa medale w Poznaniu, był także faworytem zawodów za naszą zachodnią granicą. W rywalizacji kanadyjkarzy na 1000 metrów reprezentant Polski był trzeci, finiszując za Adrienem Bartem i Martinem Fuksą. Blisko medalu na połowie krótszym dystansie była Magda Stanny. Polska kanadyjkarka była czwarta ze stratą około 9 dziesiątych do trzeciej Yajue Zhang. Wygrała Virag Balla. Węgrzy nie pojawili się w Poznaniu.

Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk były czwarte w K2 na 500 metrów, przegrywając medal z Hermien Peters/Lize Broekx o niecałe 4 dziesiąte części sekundy. Triumfowały Francuzki Manon Hostens i Sarah Guyot. Przemysław Korsak zajął dobre 6. miejsce w rywalizacji kajakarzy na 500 metrów. Triumfował reprezentant gospodarzy Tom Liebscher.

Rafał Rosolski był szósty, ex aequo z Francuzem Etiennem Hubertem w K1 na 1000 metrów. Po zwycięstwo sięgnął Josef Dostal. Laurence Vincent-Lapointe i Katie Vincent zdominowały rywalizację kanadyjkarek na 200 metrów. Dorota Borowska finiszowała na 7. pozycji. W finałach bez Polaków złote medale zdobyli: Rosjanin Iwan Sztyl (C1 200 metrów), Dunka Emma Jorgensen (K1 200 metrów), Brytyjczyk Liam Heath (K1 200 metrów), Australijka Alyssa Bull (K1 1000 metrów) i Niemcy Max Rendschmidt/Max Lemke (K2 500 metrów). Julia Walczak była szósta w finale B kanadyjkarek na dystansie 500 metrów. Paweł Kaczmarek i Bartosz Grabowski zajęli odpowiednio 6. i 7. pozycję w finale C K1 na 200 metrów. W tej samej konkurencji kobiet Karolina Naja wygrała finał B, a Dominika Włodarczyk była trzecia.

7. Dorota Borowska 47.772

W sesji popołudniowej rozegrano wyścigi eliminacyjne i półfinały do niedzielnych finałów. Wielu reprezentantów Polski awansowało do wyścigów medalowych. Na szczególną uwagę zasługuje dublet w półfinale K1 500 metrów Anny Puławskiej i Marty Walczykiewicz.

C2 500 metrów kobiet - półfinał - Sylwia Szczerbińska/Dorota Borowska - 3. miejsce i finał A, Magda Stanny/Julia Walczak - 8. miejsce i finał B
K1 500 metrów kobiet - półfinał - Anna Puławska - 1. miejsce i finał A, Marta Walczykiewicz - 2. miejsce i finał A
K2 1000 metrów mężczyzn - półfinał - Martin Brzeziński/Bartosz Stabno - 5. miejsce i finał B
C2 1000 metrów mężczyzn - półfinał - Aleksander Kitewski/Norman Zezula - 5. miejsce i finał B, Piotr Kuleta/Tomasz Barniak - 3. miejsce i finał A
K2 200 metrów kobiet - eliminacje - Karolina Naja/Helena Wiśniewska - 2. miejsce i finał A
C2 200 metrów mężczyzn - eliminacje - Aleksander Kitewski/Norman Zezula - 5. miejsce i finał B
C2 200 metrów kobiet - eliminacje - Sylwia Szczerbińska/Dorota Borowska - 3. miejsce i finał A, Magda Stanny/Julia Walczak - 5. miejsce i finał B
C1 500 metrów mężczyzn - eliminacje - Tomasz Kaczor - 5. miejsce i półfinał
K4 500 metrów kobiet - eliminacje - Karolina Naja/Katarzyna Kołodziejczyk/Anna Puławska/Helena Wiśniewska - 1. miejsce i finał A
K4 500 metrów mężczyzn - eliminacje - Przemysław Korsak/Dawid Putto/Piotr Mazur/Norbert Kuczyński - 4. miejsce i półfinał