PŚ w kolarstwie górskim: drugie zwycięstwo Courtney

• Data publikacji: 26.05.2019, 16:24

W czeskim Nowym Mieście odbyła się druga odsłona zawodów Pucharu Świata w kolarstwie górskim. Drugie zwycięstwo w sezonie w cross-country odniosła Amerykanka Kate Courtney. W wyścigu mężczyzn najlepszy okazał się Holender Mathieu Van der Poel.

Jak to miało miejsce już w Albstadt, wyścigi elity kobiet i mężczyzn poprzedza nowa konkurencja short-track, która wliczana jest do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Triumfy święcili Amerykanka Chloe Woodruff oraz Mathieu Van der Poel. Jeszcze lepiej niż przed tygodniem spisał się Bartłomiej Wawak, który zajął 20. miejsce. W gronie kobiet Polki nie startowały.

Wyścig cross country kobiet w bardzo dobrym stylu rozpoczęły Haley Smith i Annie Last. Tuż za nimi jechała Jolanda Neff. Jednak przed końcem pierwszego okrążenia doszły do głosu Woodruff i Courtney, ale prowadziła Australijka Rebecca McConnell. Na koniec inauguracyjnego "kółka" ukształtowała się 5-osobowa stawka McConnell, Courtney, Neff, Anne Tauber i Sina Frei. W grupie pościgowej znajdowała się m.in. Kanadyjka Catharine Pendrel, która nadawała jej tempo.

W dalszej części wyścigu przewagę 14 sekund nad Frei i Courtney wypracowały sobie Neff i Tauber. McConnell jechała 4 sekundy za nimi. Na czwartym okrążeniu Szwajcarka chciała odskoczyć Holenderce, lecz Tauber nie dawała za wygraną. Tę dwójkę goniła Courtney, która odzyskała wigor na podjazdach. Tauber udało się jednak wyprzedzić Helwetkę, która wyraźnie osłabła i spadła na czwartą pozycję. W pościg za Holenderką ruszyła Courtney i na koniec czwartego "kółka" miała 18 sekund straty.

Na ostatnim okrążeniu dramat przeżyła Tauber, która miała problemy z rowerem. Wykorzystała je Amerykanka i wskoczyła na miejsce liderki. Druga była McConnell, a trzecia Smith. W międzyczasie wymienić koło musiała Neff i spadła na 9. miejsce. Na mecie już się nic nie zmieniło i zwyciężyła Courtney przed McConnell i Smith. Czwarta była Sina Frei, a piąta dość niespodziewanie Malene Degn. Przyzwoicie zaprezentowała się Paula Gorycka, która zajęła 36. miejsce. Aleksandra Podgórska nie ukończyła rywalizacji. Maja Włoszczowska, jak już wcześniej informowaliśmy, w Nowym Mieście nie startowała.

*****

Równie emocjonujący wyścig mieliśmy również w zmaganiach mężczyzn. Mocne tempo od początku nadawał Van der Poel. Holender prowadził przed Henrique Avancinim i Nino Schurterem. Na koniec drugiego okrążenia Van Der Poel i Schurter wypracowali sobie 11 sekund przewagi nad reprezentantem gospodarzy Ondrejem Cinkiem. Sytuacja nie zmieniała się na kolejnych "kółkach" z wyjątkiem powiększającej się przewagi czołowej dwójki nad Czechem oraz Czecha nad goniącymi go zawodnikami.

Na przedostatnim okrążeniu Cink został doścignięty przez Avanciniego i Mathiasa Flückingera. Avancini jednak nie wytrzymał tempa i zostawał za kołem reprezentanta naszych południowych sąsiadów i Szwajcara. Na ostatnim kółku Schurter zaatakował Van Der Poela, lecz Poel skontrował i samotnie pomknął do mety. Holender dowiózł zwycięstwo do końca, drugi był Schurter, a trzeci Flückinger, który wyprzedził Avanciniego.

Dobrze spisał się Jakub Zamroźniak. Polak ukończył zawody na 38. pozycji. 50. był Bartłomiej Wawak, a 105, Krzysztof Łukasik.

105. Krzysztof Łukasik (POL) + 9:49

Odbyły się także wyścigi do lat 23. W gronie kobiet zwyciężyła Amerykanka Haley Batten przed Niemką Ronją Eibl i Austriaczką Laurą Stigger. Gabriela Wojtyła była 30., a Magdalena Zielińska zajęła 44. miejsce. Wśród mężczyzn triumfował Rumun Vlad Dascalu. Drufi do mety dojechał Szwajcar Filippo Colombo, a trzeci Duńczyk Simon Andreassen. 42. miejsce zajął Filip Hełta, na 54. pozycji uplasował się Michał Topór, a na 122. lokacie finiszował Stanisław Nowak.