PŚ w kajakarstwie: kolejne medale reprezentantów Polski

• Data publikacji: 26.05.2019, 13:30

Polscy kajakarze zdobyli 10 medali na zawodach Pucharu Świata w Poznaniu. Jedyny złoty krążek dla naszego kraju wywalczyli Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski w C2 na 200 metrów.

Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski zdobyli swój drugi medal na zawodach w Poznaniu. Polacy triumfowali w C2 na dystansie 200 metrów, zdobywając pierwsze złoto dla naszego kraju podczas inauguracji Pucharu Świata. Polski duet prowadził od startu do mety i uzyskał czas 36.363, wyprzedzając Białorusinów oraz Kazachów.

Aż dwa medale zdobyły nasze kajakarki na dystansie 200 metrów. Dominika Włodarczyk i Katarzyna Kołodziejczyk były drugie, a Marta Walczykiewicz i Helena Wiśniewska były trzecie. Polki były wolniejsze jedynie od Słowenek Speli Ponomarenko i Anji Osterman. Na tym samym dystansie tylko, że w kanadyjkach srebrny medal zdobyły Sylwia Szczerbińska i Dorota Borowska. Polki musiały uznać wyższość Chinek. Magda Stanny i Julia Walczak uplasowały się tuż za podium.

Dużą niespodziankę w czwartym finale dnia sprawili Mateusz Kamiński i Michał Kudła. Dwójka kanadyjkarzy zdobyła srebrny medal na dystansie 1000 metrów. Nasi zawodnicy stracili do zwycięzców - Niemców Yuia Oeltzea i Petera Kretschmera - jedynie 76 tysięcznych. Podium uzupełnili Hao Liu i Pengfei Zheng. Drugi polski duet, Wiktor Głazunow i Marcin Grzybowski zajął 7. miejsce.

Swój drugi medal wywalczył Tomasz Kaczor. Reprezentant Polski był trzeci w finale kanadyjkarzy na 500 metrów, przegrywając jedynie z Isauquiasem Quierozem dos Santosem i Martinem Fuksą. Chwilę później również brąz zdobyła czwórka na 500 metrów w składzie: Karolina Naja, Katarzyna Kołodziejczyk, Anna Puławska i Helena Wiśniewska. Wygrały Nowozelandki z Lisą Carrington w składzie. Druga polska czwórka, w składzie: Martyna Klatt, Małgorzata Puławska, Klaudia Cyrulewska i Julia Olszewska.

W pierwszym finale dnia Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska zajęły 7. miejsce C2 na 500 metrów, do końca walcząc o wysoką lokatę. Pewnie triumfowały Kanadyjki Laurence Vincent-Lapointe i Katie Vincent. Karolina Naja finiszowała na 6. pozycji w K1 na 500 metrów. Na podium stanęły Lisa Carrington, Wolha Kudzenka i Lize Broekx.

Na 200 metrów kajakarzy polskie dwójki uplasowały się tuż za podium. Robert Nowakowski/Wojciech Tracz i Dawid Putto/Bartosz Grabowski zajęli odpowiednio 4. i 5. miejsce. Pierwszy z duetów do medalu stracił 36 tysięcznych. Wygrali Hiszpanie Marcos Abad Sanchez i Carlos Borras Caldentey. Odbyły się także finały bez udziału naszych kajakarzy. W K2 na 1000 metrów triumfowali Niemcy Max Hoff i Jacob Schopf, a w czwórce najlepsi byli Niemcy.

Polacy startowali także w finałach B. Czwórka w składzie: Piotr Morawski, Sławomir Witczak, Jakub Michalski i Ksawery Hajdamowicz zajęli 9. pozycję. Tomasz Barniak był drugi wśród kanadyjkarzy na 500 metrów za Rosjaninem Michaiłem Karpowem. Małgorzata Puławska zajęła 7. miejsce w K1 na 500 metrów. Martin Brzeziński i Rafał Rosolski finiszowali na 2. pozycji wśród kajakarzy na 1000 metrów.

Tradycyjnie na koniec Pucharu Świata rozegrano zawody na dystansie 5000 metrów. Świetnie spisali się polscy kanadyjkarze. Wiktor Głazunow był drugi, a Mateusz Kamiński trzeci. Wygrał Kubańczyk Serguey Torres Madrigal. Wśród kobiet triumfowała Kanadyjka Katie Vincent, a Magda Stanny była 9. W K1 triumfowała Ukrainka Inna Hryszczun, a Julia Wieczorek zajęła 13. pozycję. W K1 mężczyzn Maksym Majchrzak był 16., a ze zwycięstwa cieszył się Norweg Jan Amund Vold. Wcześniej odbyły się także zawody mieszane. Julia Walczak i Oleksiej Koliadycz zajęli 7. miejsce w finale C2 na 500 metrów.