Pięciobój: dwie Polki z awansem do finału PŚ

• Data publikacji: 25.05.2019, 22:29

W Pradze rozegrano dziś czwarte w tym sezonie zawody Pucharu Świata pięcioboistek. Wygrała je Brytyjka Kate French, Oktawia Nowacka była 25. Brązowa medalistka z Rio oraz Anna Maliszewska wywalczyły awans na zawody finałowe PŚ w Tokio.

Zawody w Pradze zaczęły się od pływania, w którym najlepsza była Rosjanka Gulnaz Gubaydullina (czas 2:05.81). Oktawia Nowacka była z czasem 2:13.50 dopiero 19. Polka poprawiła lokatę dzieki dobrym walkom na szermierczej planszy. Bilans 20 wygranych dał jej 10. miejsce w konkurencji i awans na początek drugiej dziesiątki w klasyfikacji generalnej. Pierwsze miejsce w konkrecji i awans na pozycję liderki zapewniła sobie Kate French z Wielkiej Brytanii, która wygrała 24 walki.

Żadnej z pięcioboistek nie udało się wywalczyć kompletu punktów na parkourze. Najlepiej ze skokami przez przeszkody radziła sobie Janine Kohlman, która uzyskała wynik 295 punktów. Nowacka niestety pojechała dość słabo, zrzutki i przekroczenie limitu czasu spowodowało utratę 34 punktów i spadek na odległą pozycję. Nie poszło naszej mistrzyni zbyt dobrze w kombinacji, w której uzyskała 31. czas i na metę dobiegła na 25. miejscu. Wygrała French, wyprzedzając o ponad 10 sekund Gubaydullinę i Jessicę Varley, reprezentacyjną koleżankę French.

Ranking Pucharu Świata wygrała Rosjanka Uliana Batashova (144 punkty) przed Francuzką Marie Oteizą (142) i Gulnaz Gubaydulliną z Rosji (141). Anna Maliszewska zajęła 19. miejsce (88), a Nowacka 37. (57). Obie Polki wywalczyły awans do finału Pucharu Świata, który zostanie rozegrany w stolicy Japonii.  Finałowe zawody Pucharu Świata, zaplanowane na 23 czerwca w Tokio będą po pierwsze imprezą testową dla gospodarzy przyszłorocznych igrzysk, którzy po raz pierwszy w historii wszystkie pięć konkurencji chcą rozegrać w jednym miejscu, na Tokyo Stadium, ale także okazają do wywalczenia pierwszych kwalifikacji na igrzyska, Zdobędą ją zwycięzcy zawodów finałowych.