PŚ w kajakarstwie: pierwsze medale dla Polski w Poznaniu

• Data publikacji: 25.05.2019, 13:44

W sobotę rozegrano pierwsze finały na zawodach Pucharu Świata w Poznaniu. Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski zajęli 2. miejsce w finale kanadyjkarzy na 500 metrów. Marta Walczykiewicz (K1 200 metrów) i Tomasz Kaczor (C1 1000 metrów) zdobyli brązowe medale.

Pierwszy medal dla naszego kraju w Poznaniu wywalczyła Marta Walczykiewicz. Nasza utytułowana kajakarka zdobyła brązowy krążek na dystansie 200 metrów. Zdecydowanie najszybsza była Lisa Carrington. Druga była Emma Jorgensen, która wyprzedziła Walczykiewicz o 14 tysięcznych sekundy. Reprezentantka Polski nieznacznie była lepsza od Linnei Stensils.

Tomasz Kaczor zajął 3. miejsce w finale kanadyjkarzy na 1000 metrów. Polak świetnie płynął przez cały dystans na drugim torze, obok Jose Ramona Peliera Cordowy. 18-letni Kubańczyk sensacyjnie sięgnął po zwycięstwo. Drugie miejsce należało do Martina Fuksy. Tomasz Kaczor wyprzedził o 16 tysięcznych mistrza olimpijskiego Sebastiana Brendela, który był czwarty.

Kolejny medal dla Polski zdobyli Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Nasz duet kanadyjkarzy zajął 2. miejsce w finale na 500 metrów. Drugi polski duet, Mateusz Kamiński i Michał Kudła byli blisko medalu, zajmując 5. pozycję. Triumfowali Chińczycy Hao Liu i Pengfei Zheng.

Bardzo dobry wynik zaliczył Oleksiej Koliadycz. Młody zawodnik, który niedawno dołączył do kadry, zajął 6. miejsce w finale kanadyjek na 200 metrów. Do medalu stracił on 4 dziesiąte części sekundy. Wygrał Zaza Nadiradze przed Timurem Kaidarowem i Artsemem Kozyrem. Również szósta w finale kobiet w tej samej konkurencji była Dorota Borowska. Polska kanadyjkarka bardzo słabo wystartowała i walczyła o odrobienie strat. Dublet zanotowały Kanadyjki - Laurence Vincent-Lapointe i Katie Vincent.

Finał kajakarzy na 1000 metrów był popisem Fernando Pimenty. Portugalczyk prowadził praktycznie od startu do mety i na ostatnich metrach nieco zwolnił. Zbliżył się do niego Aleh Jurenia, który zdobył srebrny medal. Trzecie miejsce zajął Josef Dostal. Rafał Rosolski finiszował na 6. pozycji. Nicole Gapska była ósma w K1 na 1000 metrów. O zwycięstwo walczyły Australijki - Alyssa Bull i Alyce Burnett.

Magda Stanny była siódma w finale C1 na dystansie 500 metrów. Po świetnym finiszu wygrała Anastazja Czetwerikowa. W dwójkach kajakowych kobiet na 500 metrów Justyna Iskrzycka wystartowała tym razem w duecie z Anną Puławską. Polki finiszowały na 6. miejscu. Złoty medal zdobyły Białorusinki Wolha Kudzenka i Maryna Litwinczuk.

W finałach bez reprezentantów Polski złote medale zdobyli: Brytyjczyk Liam Heath (K1 200 metrów), Portugalczyk Fernando Pimenta (K1 500 metrów) i Francuzi Guillaume Burger/Guillaume le Floch Decorchemont (K2 500 metrów).

Polacy wystartowali także w finałach o dalsze miejsca. Norbert Kuczyński wygrał finał C kajakarzy na 500 metrów, a Przemysław Korsak był czwarty. Vincent Słomiński zajął 5. miejsce w finale B na dystansie 1000 metrów kanadyjkarzy. Na tym samym dystansie wśród kajakarzy Bartosz Stabno był drugi w finale C. Piotr Mazur i Paweł Kaczmarek wystartowali w finale B kajakarzy na 200 metrów, zajmując ex aequo 3. miejsce. Martyna Klatt i Klaudia Cyrulewska były szóste w finale B w K2 na 500 metrów. W tej samej konkurencji panów Piotr Morawski/Ksawery Hajdamowicz zajęli 2. miejsce, a Jakub Michalski/Sławomir Witczak piąte.

W sesji popołudniowej rozegrano półfinały do niedzielnych wyścigów finałowych. W półfinałach zwycięstwo zanotowali Tomasz Kaczor w kanadyjce na 500 metrów oraz czwórka kajakarek na 500 metrów w składzie: Karolina Naja, Katarzyna Kołodziejczyk, Anna Puławska i Helena Wiśniewska. Do finałów awansowało łącznie 5 osad.

Wyniki półfinałów:

K1 500 metrów kobiet: Karolina Naja - 2. miejsce i awans do finału A, Małgorzata Puławska - 6. miejsce i awans do finału B
K2 1000 metrów mężczyzn: Dominik Rzepczyński - 7. miejsce i awans do finału B, Martin Brzeziński - 4. miejsce i awans do finału B
C2 1000 metrów mężczyzn: Mateusz Kamiński/Michał Kudła - 2. miejsce i awans do finału A
C2 500 metrów kobiet: Dorota Borowska/Sylwia Szczerbińska - 3. miejsce i awans do finału A
C1 500 metrów mężczyzn: Tomasz Kaczor - 1. miejsce i awans do finału A, Tomasz Barniak - 4. miejsce i awans do finału B
K4 500 metrów kobiet: Naja/Kołodziejczyk/Puławska/Wiśniewska - 1. miejsce i awans do finału A
K4 500 metrów mężczyzn: Morawski/Witczak/Michalski/Hajdamowicz - 6. miejsce i awans do finału B