Gimnastyka sportowa: chińscy gimnastycy zdominowali Puchar Świata

• Data publikacji: 23.05.2019, 16:21

W Zhaoqing (południowe Chiny) zakończyła się rywalizacja o medale Pucharu Świata. Pierwsze z siedmiu zawodów z cyklu FIG World Challenge Cup zdominowali chińscy gimnastycy, bowiem w ośmiu z dziesięciu konkurencji zwyciężali właśnie reprezentanci gospodarzy. W Zhaoqing New Area Sports Complex o medale rywalizowało ponad 50 gimnastyków z jedenastu krajów.

Zou Jingyuan nie miał sobie równych. Dwukrotny mistrz świata z ubiegłego roku, zarówno na etapie półfinału (16.350 pkt) jak i finału (16.150 pkt), okazał się być niedościgniony. Wyprzedził swoich rywali, Lee Seungmina (KOR) oraz Ri Yong Mina (PRK), i tym samym wywalczył w finale złoty medal na poręczach. Mimo że Zou Jingyuan znany jest ze swoich genialnych występów na poręczach, reprezentant Chin stanął również na najwyższym stopniu podium na koniu z łękami (15.200 pkt). Srebrny medal w tej konkurencji wywalczył mistrz Europy z ubiegłego roku, reprezentant Irlandii Rhys McClenaghan (14.600 pkt), który powrócił w wielkim stylu po sześciu miesiącach przerwy spowodowanej operacją ramienia. Brąz powędrował do reprezentanta gospodarzy Weng Hao.

W ćwiczeniach wolnych triumfował chiński gimnastyk Deng Shudi. Na drugi stopień podium wskoczył zaledwie 17-letni Takuya Sakakibara reprezentujący Japonię, z kolei podium zamknął Koreańczyk Lee Seungmin. Rywalizację na kółkach wygrał także reprezentant Chin. Liu Yang, mistrz świata z 2014 roku, stanął na najwyższym stopniu podium, zdobywając w finale najlepszy wynik (15.400 pkt). Srebro powędrowało do Jeona Yoseopa (KOR), z kolei brąz do młodziutkiego Takuya Sakakibara.

W skoku triumfował Kim Hyok (PRK), Shin Jeahwan (KOR) zdobył srebro, z kolei brąz powędrował do Genta Tsuyuki (JPN). Wszyscy trzej medaliści na podium zawodów z serii FIG World Challenge Cup stanęli po raz pierwszy. O złoto na drążku pokusił się 17-letni Takuya Sakakibara i tym samym gimnastyk pochodzący z Japonii zakończył zawody z kompletem trzech medali. Srebro w tej konkurencji powędrowało do Lin Chaopana, z kolei brąz wywalczył Lee Seungmin.

Pierwsze zawody z cyklu FIG World Challenge 2019 odbyły się w chińskiej miejscowości Zhaoqing, trwały od 19. do 21. maja. Kolejne zawody ruszyły dzisiaj (23-26.05) w Osijeku w Chorwacji. Następnie gimnastycy powalczą w słoweńskim mieście Koper (30.05-2.06). Seria Pucharu Świata wznowiona zostanie 30. sierpnia i potrwa do pierwszego września w Turcji. Zawody z cyklu FIG World Challenge Cup zakończą trzy imprezy we wrześniu, mianowicie: Węgry (6-8 września), Francja (14-15 września) oraz Portugalia (19-22 września).