Hokej - MŚ elity: znamy spadkowiczów i kraje, które zagrają w Play-Offach

• Data publikacji: 20.05.2019, 23:30

Poznaliśmy już wszystkie drużyny, które zagrają w Play-Offach, jak i te, które żegnają się z Elitą. Do Dywizji I Grupy A spada Francja i Austria.

GRUPA A

W grupie A prawdziwą walkę o utrzymanie się w Elicie stoczyły reprezentacje Francji i Wielkiej Brytanii. Francuzi po 28 minutach prowadzili już 3:0 i wydawać by się mogło, że nic już nie zabierze im utrzymania. Wówczas Brytyjczycy ruszyli do odrabiania strat i w najpierw gola zdobył Robert Dowd, a następnie Mike Hammond. Trzecia tercja była wyrównana, jednak reprezentacji Wielkiej Brytanii zdołali wbić krążek do siatki na wagę remisu. Gola zdobył Robert Farmer, który najechał zza bramki i z bliskiej odległości pokonał bramkarza. Wynik nie uległ już zmianie przed końcem regulaminowego czasu gry - mieliśmy zatem dogrywkę. W niej Francja częściej atakowała, mimo to pozwoliła Brytyjczykom na jedną, ale skuteczną akcję w 6. minucie doliczonego czasu. Bohaterem Wielkiej Brytanii okazał się Ben Davies, który otrzymał podanie od Jonathana Philipsa i w sytuacji sam na sam z bramkarzem nie zawiódł swoich kolegów i wbił krążek do siatki. Tym samym Wielka Brytania rzutem na taśmę utrzymała się w Elicie, mimo, że Francja mogła już witać się z gąską.

Francja - Wielka Brytania 3:4 d. (0:0; 3:2; 0:1; 0:1)

Drugi mecz w Koszycach nie miał zbyt wielkiej historii. Kanada jako wielki faworyt całego turnieju rozbiła Danię 5:0, prowadząc po pierwszej tercji 3:0. Dwa gole zdobył Sam Reinhart, po jednym trafieniu mieli Dubois, McCann i Marchessault. Kanada tym samym wychodzi z grupy A z drugiego miejsca.

GRUPA B

Mecz Szwecji z Łotwą nie miał zbyt dużego znaczenia w kontekście dalszych losów tej dwójki. Szwedzi mieli już zapewniony udział w Play-Offach, Łotwa zaś bezpieczne utrzymanie. Mimo to obejrzeliśmy tutaj bardzo zaciekły pojedynek, który przypominał bokserską wymianę ciosów. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, Łotwa potrafiła odpowiedzieć na każdego gola Szwecji. W ostatnich minutach Łotysze zdecydowali się grać bez bramkarza, co wykorzystał w 60. minucie Dennis Rasmussen umieszczając krążek w pustej bramce. Tym samym Szwedzi zapobiegli dogrywce w tym meczu i zdążyli zakończyć to spotkanie w regulaminowym czasie.

Szwecja - Łotwa 5:4 (1:0; 1:1; 3:3)

Austria z Włochami to kolejny mecz o być albo nie być w Elicie. Mimo, że to Austriacy byli zdecydowanymi faworytami, to pierwsi na prowadzenie wyszli Włosi za sprawą gola Anthony'ego Bardaro. Ich północni sąsiedzi zdążyli jednak jeszcze przed końcem pierwszej tercji wyjść na jednobramkowe prowadzenie. Reprezentanci z półwyspu Apenińskiego nie zamierzali rezygnować i dzięki golom w 35. i 39. minucie mieli wszystko w swoich rękach. Początek trzeciej tercji nie był jednak dla nich wymarzony, bo już w 42. minucie stracili gola, który wyrównał stan spotkania. Do końca regulaminowego czasu gry wynik pozostał bez zmian - 3:3. Potrzebowaliśmy zatem dogrywkę, która również nie wyłoniła zwycięzcy. O tym, kto spadnie z Elity miały zadecydować rzuty karne. W nich lepiej strzelali Włosi i po siedmiu seriach konkursu rzutów karnych ostatecznie odnieśli zwycięstwo nad Austrią. Tym samym to Włochy pozostaną w Elicie na przyszły rok.

Austria - Włochy 3:4 po rzutach karnych (2:1; 0:2; 1:0; 0:0; 2:3)