PŚ w kolarstwie górskim: Courtney i Flueckiger najlepsi na inaugurację

• Data publikacji: 19.05.2019, 17:50

W niemieckim Albstadt zainaugurowany został sezon Pucharu Świata w kolarstwie górskim. Pierwsze zawody w olimpijskim cross-country wygrali Kate Courtney i Mathias Flueckiger.

Dwa dni przed zawodami głównymi rozegrano wyścigi short-track, które zaliczane są do klasyfikacji generalnej. Triumfowali w nich Kate Courtney i Mathieu van der Poel. Bartłomiej Wawak zajął 22. miejsce, a wśród kobiet Polki nie wystartowały. Maja Włoszczowska zrezygnowała ze startu w pierwszych dwóch rundach - w Albstadt i Nowym Mieście.

Wyścig cross-country kobiet świetnie rozpoczęły Jolanda Neff i Kate Courtney. Amerykanka szybko samotnie objęła prowadzenie i powiększała przewagę. W zwycięstwie nie przeszkodził jej upadek na rampie zjazdowej na drugim okrążeniu. Długo na drugim miejscu jechała Anne Tauber. Holenderka zaliczyła upadek w tym samym miejscu co Courtney, ale dwie rundy później. Tauber została wyprzedzona przez Jolandę Neff, a potem przez Janę Belomoinę. Ukrainka rozpoczęła wyścig na dalekiej pozycji, ale ostatecznie zakończyła go na podium. Do Courtney straciła półtorej minuty. Druga Neff przegrała z mistrzynią świata o 49 sekund. Z dobrej strony zaprezentowała się Aleksandra Podgórska. Reprezentantka Polski zajęła 24. miejsce. Druga z Polek, Paula Gorycka była 50.

50. Paula Gorycka (Pol) - 1 okrążenie

Panie ścigały się w dobrych warunkach pogodowych. Mężczyźni mieli mniej szczęścia, gdyż na początku wyścigu padał deszcz i jeździli po błocie. Najlepiej w tych warunkach poradził sobie Mathias Flueckiger. Szwajcarski kolarz sięgnął po samotne zwycięstwo. Flueckiger zaatakował razem z Jordanem Sarrouem, ale ostatecznie zgubił Francuza. Sarrou dogonił jeszcze Mathieu van der Poel, który okazał się od niego lepszego na finiszu. Holender stracił do zwycięzcy ponad pół minuty. Jakub Zamroźniak zajął 48. pozycję, Krzysztof Łukasik był 75., a Bartłomiej Wawak nie ukończył wyścigu.