Żeglarstwo - ME: Przybytek z Kołodzińskim popłyną w wyścigu medalowym

• Data publikacji: 18.05.2019, 23:38

Załoga Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński rywalizująca w klasie 49er wywalczyła awans do wyścigu medalowego. Ta sztuka nie udała się pozostałym naszym załogom. Słabo spisali się nasi reprezentanci w klasie Finn, którzy zajęli odległe lokaty i byli dalecy od wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska w Tokio.

Dzisiaj zakończyły się mistrzostwa Europy w klasie Finn rozgrywane w Atenach. Wczoraj żeglarze nie rozegrali ani jednego wyścigu z powodu sztormu, a dziś odbył się tylko wyścig medalowy, a dla tych co się do niego nie zakwalifikowali wyścig finałowy. Polacy nie zaliczą tych regat do udanych. Piotr Kula w ostatnim starcie zajął 14. miejsce i zakończył rywalizację na 26. pozycji. Krzysztof Stromski finiszował dziś na 29. miejscu, a w generalce był 45. Mistrzem Europy został Brytyjczyk Gilles Scott. Drugi w regatach był Nowozelandczyk Andy Maloney. Tuż za nim uplasował się Węgier Zsambor Berecz, który wywalczył srebro, a brąz trafił do Holendra Nicholasa Heinera. W Grecji walczono nie tylko o medale, ale też o przepustki olimpijskie. Te trafiły do Brazylii, Norwegii, USA i Grecji.

Wyniki w klasie Finn tutaj.

Do jutrzejszego wyścigu medalowego w klasie 49er podczas mistrzostw Europy rozgrywanych w Weymouth awansowała załoga Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński. Polacy przeplatają lepsze starty z gorszymi, ale trzy miejsca w dziesiątce w ostatnich czterech wyścigów zakończyli w 10, dzięki czemu przesunęli się na 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. Liderami regat są Nowozelandczycy Peter Burling/Blair Tuke. Wśród Europejczyków najlepsi są Brytyjczycy Dylan Fletcher/Stuart Bithell. W grupie srebrnej rywalizują Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Nasi wciąż aktualni wicemistrzowie Europy zajmują 27. miejsce.

W klasie 49erFX nasza załoga Kinga Łoboda/Aleksandra Melzacka jeden z wyścigów zakończyła na drugiej pozycji, ale w pozostałych nie było już tak dobrze. Polki w całych regatach plasują się na 21. pozycji. Na czele klasyfikacji są Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze. Z Europy najwyżej na 2. pozycji sklasyfikowane są Holenderki Annemiek Bekkering i Anette Duetz. W klasie Nacra 17 przewodzą Włosi Ruggero Tita i  Caterina Banti. Nasze załogi zaliczył spadek w klasyfikacji i w regatach Jakub Surowiec z Katarzyna Góralską zajmują 35. miejsce, a cztery lokaty niżej plasują się Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska.

Wyniki w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 tutaj.