Siatkówka - Montreux Volley Masters: złote medale dla Polek!

• Data publikacji: 18.05.2019, 19:05

Duży sukces polskich siatkarek na początek sezonu reprezentacyjnego! Polki w finale prestiżowego turnieju Montreux Volley Masters pokonały Japonki 3:1 i tym samym, po raz pierwszy w historii, stanęły na najwyższym stopniu podium tej imprezy.

Mecz rozpoczął się od wyrównanej gry obu zespołów, ale pierwszą niewielką przewagę - za sprawą zagrywek Malwiny Smarzek - uzyskały reprezentantki Polski (6:4). Choć Japonki po chwili wyrównały, a Agnieszka Kąkolewska została ukarana żółtą kartką, to nasze siatkarki nie zdekoncentrowały się i zaczęły wyraźnie dystansować rywalki. Świetnie funkcjonował nasz serwis oraz system blok-obrona, co dawało Biało-Czerwonym możliwość skutecznych kontrataków. Azjatki zupełnie nie radziły sobie w podstawowych elementach siatkarskich, nie potrafiły odrobić ogromnych strat i Polki mogły cieszyć się ze zwycięstwa w premierowej odsłonie (25:15).

Początek drugiej partii miał podobny początek do poprzedniej, jednak tym razem to Japonki jako pierwsze objęły prowadzenie (5:6). Przeciwniczki poprawiły swoją skuteczność w ataku, dzięki czemu w dalszej fazie seta odskoczyły na dwa oczka (11:13), natomiast Polki miały problemy z kończeniem pierwszych akcji. Przy stanie 18:19 trener Jacek Nawrocki wprowadził na parkiet Magdalenę Stysiak, która bardzo dobrze spisała się w bloku oraz ataku, co pozwoliło naszym zawodniczkom wyjść na jednopunktowe prowadzenie. Za chwilę jednak w polu serwisowym pojawiła się Osanai, która najpierw posłała asa, a później tak utrudniła przyjęcie, że Japonki mogły wyprowadzić skuteczną kontrę i zakończyć seta dobrym atakiem z prawej strony siatki (22:25).

Od solidnej gry z obu stron rozpoczął się set numer 3 i widać było, że żadna z drużyn nie odda zwycięstwa za darmo. Na szczęście to Biało-Czerwone szybciej poskromiły rywalki i najpierw zdobyły dwa oczka przewagi, by następnie zacząć dominować na boisku (12:5). Po czasie wziętym przez japońską trenerkę jej podopieczne zbliżyły się do nas na trzy punkty, jednak Polki szybko opanowały sytuację i znów to one wywierały presję na przeciwniczkach (19:14). Smarzek i spółka nie wypuściły już z rąk wygranej w tym secie i, po asie serwisowym Martyny Grajber, triumfowały do 17.

W czwartego seta Azjatki weszły niezwykle zmotywowane i na początku Polki oddały im nieco pola (5:7), ale za chwilę blok, znakomite obrony Marii Stenzel oraz atomowe ataki Smarzek dały naszej reprezentacji wyrównanie wyniku (12:12). Niestety, w grę polskiej kadry wkradły się niedokładności i Japonki wywalczyły trzypunktowe prowadzenie. Nasz szkoleniowiec posłał do gry Stysiak, która ponownie dała dobrą zmianę i Polki odrobiły stratę. Od tego momentu toczyła się walka punkt za punkt. Marlena Pleśnierowicz nie kombinowała z rozegraniem i wszystkie najważniejsze piłki posyłała do naszej atakującej. Na szczęście Malwina Smarzek udźwignęła ciężar gry i to ona skończyła przedostatnią akcję, następnie pomyliły się rywalki i Polki mogły cieszyć się z historycznego zwycięstwa w Montreux Volley Masters!

Polska - Japonia 3:1 (25:15, 22:25, 25:17, 26:24)

Składy zespołów:
Polska: Smarzek (28), Mędrzyk (14), Efimienko-Młotkowska (13), Kąkolewska (10), Grajber (4), Pleśnierowicz (2), Stenzel (libero) oraz Różański (2), Stysiak (1), Alagierska
Japonia: Nabeya (15), Akutagawa (9), Watanabe (8), Shinnabe (7), Imamura (3), Seki (3), Kobata (libero) oraz Osanai (15), Ishii (3), Nakagawa (2), Sato (1)