Pływanie - MP: sobota na szóstkę

• Data publikacji: 18.05.2019, 17:38

Na czwarty dzień rywalizacji na Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu zaplanowano zestaw sześciu wyścigów eliminacyjnych oraz sześć finałów. Dziś na basenie również nie zabrakło niespodzianek, a kolejnych sześciu zawodników wypełniło "plan minimum" rywalizacji międzynarodowej.

Pierwsze minima zostały wypełnione w porannych sesjach eliminacyjnych. Czas 50.09, kwalifikujący do startu na MŚJ, uzyskał Filip Orlicz, startujący na 100 m stylem dowolnym. 17-latek zajął ósme miejsce, zaś zwycięzcą na tym dystansie został Kacper Majchrzak (49.74).  W popołudniowym finale zawodnik Warty Poznań poprawił swój czas o 0.86, sięgając po tytuł mistrzowski. Ponownie ósmy był Orlicz, finałowym czasem 50.47 dodał do kolekcji minimum MEJ. Zwyciężczyni kwalifikacji na 200 m stylem motylkowym Daria Zielińska spełniła za to wymogi startu w MŚJ na dystansie 200 m stylem motylkowym, pokonując cztery długości basenu w 2:14.45. Pływaczka Polonii Warszawa w finałowym starciu spisała się jeszcze lepiej, zajmując drugie miejsce i ustępując pola jedynie Aleksandrze Knop. Panie będą mogły powalczyć ze sobą na arenie światowej, bowiem Mistrzyni Polski swoim czasem 2:13.23 również zmieściła się w wymaganym minimum.

Dość nieoczekiwanie na 100 m stylem dowolnym kobiet słabo wypadły Anna Dowgiert i Alicja Tchórz. Pierwsza z nich triumfowała w eliminacjach, uderzając o brzeg basenu o 0.38 s sekundy wcześniej or drugiej Aleksandry Polańskiej. Tego wyczynu nie udało się jej powtórzyć w finale, gdzie zajęła dopiero piątą lokatę. Tchórz zmieściła się co prawda na podium, jednak do zwyciężczyni straciła aż 1.44 s. Triumfatorką na tym dystansie została Katarzyna Wasick, która czasem 54.45 wypełniła minimum Mistrzostw Świata.

Na 200 m stylem motylkowym najlepiej spisali się pływacy ze Śląska. Tytuł mistrzowski powędrował do rąk Michała Poprawy, reprezentanta AWF Katowice, który po świetnym początku wykręcił czas 1:57.13. Do wypełnienia minimum na lipcowe Mistrzostwa Świata brakło wprawdzie 0.42 s, jednak i tak może być zadowolony ze swojego startu. Zgodnie z oczekiwaniami na 200 m stylem klasycznym triumfowała Weronika Hallmann. 19-latka taktycznie oszczędzała siły w eliminacjach, by finale zaatakować. Rywalki wyprzedziła już na pierwszej długości basenu, zwiększając dystans z każdym kolejnym metrem. Ostatecznie zatrzymała zegar po 2:29.92.