Judo - European Open: dwa medale Polek w Orenburgu

• Data publikacji: 18.05.2019, 17:22

W dniu dzisiejszym w rosyjskim Orenburgu rozpoczął się Puchar Europy w judo. Do Rosji przyjechało głównie zaplecze naszej narodowej kadry, ale pomimo tego już pierwszego dnia udało się naszym reprezentantkom zdobyć dwa medale.

Turniej bardzo dobrze rozpoczęła Anna Dąbrowska (-57 kg), która w pierwszej rundzie miała wolny los, ale w kolejnych dwóch pokonała reprezentantki gospodarzy - Kseniię Solovevą i Dannę Naguchevą, po czym awansowała do półfinału. Tam niestety nasza młoda zawodniczka nie sprostała Austriaczce Asminie Theodorakis i pozostała jej tylko walka o trzecie miejsce. W niej Dąbrowska spisała się jednak dużo lepiej niż w półfinale i pokonała Białorusinkę Ulyanę Minenkovą.

Z trzeciego miejsca cieszyć się może także Vanessa Machnicka (-63 kg). Polka w pierwszej rundzie wyeliminowała Rosjankę Larisę Moissevą, ale w drugiej poległa w walce ze Słowenką Zarją Tavcar, jednak dobra postawa Słowenki pozwoliła Machnickiej na awans do repasaży. W nich Polka była już bezbłędna. Najpierw Machnicka pokonała Aigul Bagautdinovą, a następnie okazała się lepsza od innej z reprezentantek gospodarzy Mariny Kalaevej. W bezpośredniej walce o trzecie miejsce Polka pokonała kolejną Rosjankę Nadezhdę Rumiantsevą.

Niewiele do podium zabrakło Aleksandrze Kalecie (-52 kg). Polka świetnie weszła w turniej i pokonała dwie Rosjanki - Milenę Pachkovą i Ekaterinę Nefedovą, po czym awansowała do półfinału. Niestety w walce o finał nasza młoda judoczka nie sprostała Białorusince Alesii Mlechko. W walce o trzecie miejsce pogromczynią Polki okazała się być Rosjanka Viktoriia Vasilchenko.

Zawody Pucharu Europy zaliczane są do rankingu olimpijskiego, jednak waga tych zawodów jest dużo niższa niż zawody rangi Grand Prix i Grand Slam.