Diamentowa Liga: Krukowski trzeci w Szanghaju

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 18.05.2019, 15:24

W Szanghaju odbył się drugi w tym roku mityng z cyklu Diamentowej Ligi. Na podium konkursu rzutu oszczepem uplasował się Marcin Krukowski.

W Chinach mogliśmy oglądać 4 biało-czerwonych. Świetny start sezonu (przewodnictwo w europejskich tabelach) podczas memoriału Furmanka w Kielcach, pozwalał nam właśnie w Marcinie Krukowskim pokładać nadzieje na najlepszy wynik. Polak rozpoczął dość zachowawczo, ale już w trzeciej próbie uzyskał 84.51 m, co pozwoliło mu awansować na trzecią pozycję. Choć nie udało mu się potem poprawić wyniku, ostatecznie zdołał obronić miejsce na podium, pozostawiając za sobą m.in. Thomasa Rohlera, Jakuba Vadlejcha czy Juliusa Yego. Krukowski stracił pierwsze miejsca na listach europejskich na rzecz dzisiejszego zwycięzcy, Niemca Andreasa Hoffmana. Jego 87.55 m to najlepszy w tym roku wynik na świecie. Drugie miejsce zajął Tajwańczyk Cheng Chao-Tsun.

Tuż za podium w biegu na 400 m przez płotki uplasował się Patryk Dobek. Polak pobiegł poniżej 50 s (49.64 s) i dobrze rozpoczął sezon na płotkach. Tak jak w zeszłym roku, tak i na początku tego, swoją dominację potwierdza niesamowity Katarczyk Abderrahman Samba. Dziś pobił rekord mityngu i najlepszy tegoroczny rezultat na świecie (należący do niego) uzyskując 47.27 s.

Siódma na 400 m była Justyna Święty-Ersetic (51.85 s), która nie wracała bezpośrednio do Polski po niezwykle udanych World Relays w Jokohamie, a ósme miejsce w pchnięciu kulą zajęła Paulina Guba (17.86 m).

Rekord mityngu w rzucie oszczepem kobiet pobiła reprezentantka gospodarzy Lyu Huihui (66.89 m). Ta sama sztuka udała się Beatrice Chepkoech w biegu na 3000 m z przeszkodami. Kenijka uzyskała 9:04.53, przejmując przewodnictwo na światowych listach, choć był to pierwszy tak mocno obsadzony bieg na tym dystansie w tym roku.

Najlepszy w tym roku wynik na świecie padł w biegu na 5000 m mężczyzn, a jego autorem był Etiopczyk Yomif Kejelcha (13:04.16). Ten sam sukces w biegu na 1500 m powtórzyła Marokanka Rababe Arafi (4:01.15). Nowym liderem na 100 m został, dotychczas specjalizujący się w 200 m, Amerykanin Noah Lyles (9.86 s).

Następny mityng z cyklu Diamentowej Ligi odbędzie się za dwa tygodnie w Sztokholmie.