Siatkówka plażowa: świetna gra Polaków w Itapemie

• Dodał: K K
  • Data publikacji: 16.05.2019, 23:32

Brazylijski turniej nie mógł rozpocząć się dla nas lepiej. Obie pary reprezentujące Polskę już awansowały do drugiej rundy fazy pucharowej. Z kolei w tureckim Aydin do gry wkraczają dziś Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz; pary żeńskie odpadły w kwalifikacjach.

Panowie startujący w Brazylii w swoich pierwszych meczach pokonali rywali 2:0. Grzegorz Fijałek i Michał Bryl podejmowali Szwajcarów, a Bartosz Łosiak i Piotr Kantor – reprezentantów gospodarzy.

Pierwszy set pojedynku polsko-szwajcarskiego przebiegał po myśli Polaków, a to dzięki wypracowanej szybko przewadze. Później gra toczyła się punkt za punkt, by w końcówce znów przyspieszyć za sprawą naszych reprezentantów. Druga odsłona była bardziej wyrównana – zespoły na zmianę zdobywały swoje punkty, lecz w decydującej fazie to Fijałek i Bryl byli górą.

Kantor i Łosiak swój pierwszy mecz rozgrywali naprzeciwko Brazylijczyków, Thiago i Oscara. Tutaj także pierwszy set przebiegał zdecydowanie pod dyktando Polaków, czemu gospodarze nie mogli się przeciwstawić. W kolejnej partii role się odwróciły, i to Thiago/Oscar lepiej prezentowali się na boisku. Polacy doprowadzili do remisu i wyszli na prowadzenie, ostatecznie wygrywając spotkanie.

Kolejna seria spotkań, w której stawką był awans do rundy fazy pucharowej, znów lepiej ułożyła się dla polskich fanów. Tym razem to Fijałek i Bryl spotkali się z Brazylijczykami – Guto i Saymonem. W pierwszej odsłonie Polacy nie mieli problemu z odniesieniem zwycięstwa. Znacznie więcej emocji przyniosła druga partia. Lepiej rozpoczęli ją gospodarze, a Biało-Czerwoni dogonili ich w połowie seta. Zacięta walka trwała do samego końca; piłkę setową miał duet brazylijski, lecz Polacy zachowali chłodne głowy i wygrali trzy kolejne akcje, a tym samym cały mecz.

W drugim spotkaniu Kantor/Łosiak mierzyli się z kanadyjską parą Pedlow/Schachter. W obu setach nasi reprezentanci nie dali większej możliwości gry rywalom, pewnie triumfując do 14 punktów.

Polskie pary pojawiły się także w Turcji na Aydin Masters. W pierwszej rundzie kwalifikacji mieliśmy polski pojedynek – po przeciwnych stronach siatki stanęły Martyna Kłoda i Agata Ceynowa oraz Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Gromadowska. Pierwszy set przebiegał wyraźnie pod dyktando drugiej pary. W kolejnym gra była bardziej wyrównana i mogło się na nim zakończyć, bowiem Gruszczyńska i Gromadowska miały piłkę meczową, jednak lepsza gra Kłody/Ceynowej doprowadziła do tie-breaka. W nim drużyny również szły punkt za punkt, i ponownie zwycięsko wyszły z tego Kłoda i Ceynowa.

Kolejny mecz kwalifikacyjny rozegrały przeciwko parze Mojsiejewa/Syrcewa z Rosji. Całe spotkanie było niezwykle wyrównane, a wyniki poszczególnych partii rozstrzygały się w końcówkach. W pierwszym secie górą były Polki, w drugim – Rosjanki. Najwięcej emocji przyniósł tie-break, który trwał dłużej niż każdy z poprzednich setów. Gra długo toczyła się na przewagi, ale ostatecznie to Rosjanki triumfowały i awansowały do głównych zmagań.

W piątek na boisko wybiegną Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz, grający w turnieju głównym. Ich przeciwnikami będzie para ukraińska – Denysenko/Jemelianczyk.