Siatkówka - Montreux Volley Masters: Polki w półfinale!

• Dodał: Agnieszka Nowak
  • Data publikacji: 16.05.2019, 21:10

Polki po bardzo dobrej grze pokonały reprezentację Niemiec 3:1 a tym samym zapewniły sobie udział w półfinale turnieju w Szwajcarii. Było to drugie zwycięstwo Polek w fazie grupowej. Wcześniej także 3:1 pokonały Japonki.

Biało-czerwone na zakończenie fazy grupowej zmierzyły się z Niemkami. Nasze rywalki nie miały już jednak szansy na awans do półfinału, bo dotychczas zdobyły tylko 1 punkt, w meczu z Chinkami. Nasza drużyna natomiast, aby dostać się do najlepszej czwórki musiały mecz wygrać za 3 punkty. Z zadania wywiązały się w znakomitym stylu.

Już na początku spotkania, Biało-czerwone wypracowały sobie 2-punktową przewagę dzięki dobrej grze w obronie i skutecznym kontratakom. Niemki nie wystrzegły się też błędów własnych, które pozwoliły nam zwiększyć przewagę na - 13:6. Nie do zatrzymania była nasza przyjmująca Martyna Grajber, a kłopoty sprawiał solidny blok Polek, przez który rywalką trudno było się przebić. Pierwszą partię, skutecznym atakiem ze środka, zakończyła Zuzanna Efimienko-Młotkowska, ustalając wynik na - 25:14.

Drugi set był już znacznie bardziej wyrównany. Choć Niemki popełniały błędy w ataku, kilka razy udało im się zaskoczyć nasze reprezentantki kąśliwym serwisem. Walka długo toczyła się więc punkt za punkt. Jednak przy stanie - 17:16 dla rywalek, Malwina Smarzek została zablokowana i Niemki wyszły na 2-punktowe prowadzenie. Polkom udało się odrobić stratę, ale przy wyniku 21:20 na zagrywkę weszła Leonie Schwertmann, która sprawiła nam duże problemy w przyjęciu. Niemki ponownie objęły prowadzenie tym razem na - 23:20. Przy piłce setowej, błąd popełniła nasza rozgrywająca Marlena Pleśnierowicz, odbijając piłkę będącą po stronie przeciwniczek. Niemki wygrały seta - 25:22 i wyrównały stan meczu.

Na początku trzeciej partii na zagrywce świetnie spisywała się Natalia Mędrzyk i Martyna Grajber, dzięki czemu wyszłyśmy na prowadzenie - 10:6. Ponownie zaczął funkcjonować nasz blok, skutecznie wykorzystywaliśmy kontrataki a serwis sprawiał przeciwniczkom coraz większe problemy. Dzięki temu w pewnym momencie seta prowadziliśmy już - 17:10. Skuteczne ataki oraz trudna zagrywka Polek uniemożliwiły naszym rywalkom odrobienie strat. Błąd Niemek w polu serwisowym dał nam 25 punkt i zadowalające zwycięstwo - do 18.

Czwarty set od początku był pełen emocji. Obie drużyny wychodziły na lekkie prowadzenie, jednak bardzo szybko je traciły na skutek własnych błędów. Przy stanie - 10:10, na zagrywkę w polskiej drużynie weszła Zuzanna Efimienko-Młotkowska, która wprowadziła chaos do gry rywalek. Miały one problemy także z serwisem Agnieszki Kąkolewskiej i Natalii Mędrzyk Biało-czerwone wykorzystały natomiast swoje szanse i wyszły na prowadzenie - 17:12. Nasze reprezentantki nie wypuściły prowadzenia z rąk, skutecznie atakując z pierwszych piłek.

Mecz zakończyła Natalia Mędrzyk świetnym atakiem ze skrzydła.

Dzięki temu zwycięstwu, podopieczne Jacka Nawrockiego zagrają w jutrzejszym półfinale. Rywalki poznają po zakończeniu wszystkich dzisiejszych spotkań.

Polska – Niemcy 3:1 (25:14, 22:25, 25:18, 25:18)