Olimpijskie przymiarki (13) - maj 2019
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

Olimpijskie przymiarki (13) - maj 2019

  • Data publikacji: 15.05.2019, 13:00

Olimpijska reprezentacja Polski wzbogaciła się ostatnio o kolejne trzy paszporty do Tokio. Kwalifikację olimpijską wywalczyli lekkoatleci - Joanna Fiodorow i Michał Haratyk oraz pływaczka Katarzyna Wasick. Rywalizacja rozkręca się na dobre w wielu dyscyplinach, co prezentujemy w naszych comiesięcznych przymiarkach.

 

Badminton

 

Zbieranie punktów do rankingu olimpijskiego zaczęło się z końcem kwietnia i potrwa 12 miesięcy, za nami pierwsze turnieje. Gdyby ranking zamykano dziś na igrzyska pojechałby jedynie Michał Rogalski w singlu. Blisko awansu byliby Wiktoria Dąbczyńska oraz Miłosz Bochat z Pawłem Śmiłowskim. Trzeba mieć jednak jasność, że to dopiero zupełny początek kwalifikacji i wszystko sto razy się jeszcze zmieni.

 

Baseball

 

Poznaliśmy już mistrza Afryki, a więc drużynę, która zmierzy się w euroafrykańskim turnieju kwalifikacyjnym z pięcioma najlepszymi zespołami wrześniowych mistrzostw Starego Kontynentu. Sensacji nie było - triumfowali gospodarze, czyli zespół Republiki Południowej Afryki.

 

Golf

 

W najnowszym rankingu golfowym ostatnim kwalifikującym się mężczyznom jest Julain Etulain. Argentyńczyk plasuje się aktualnie na 327. pozycji. Dość dalecy od kwalifikacji są więc Mateusz Gradecki i Adrian Meronk, którzy zajmują w najnowszym zestawieniu odpowiednio 525. i 526. miejsce. U kobiet ostatnią zawodniczką, która na ten moment byłaby premiowana awansem jest Finka Noora Komulainen, plasowana aktualnie na 424. miejscu. W zestawieniu wciąż nie figurują żadne reprezentantki Polski.

 

Judo

 

W poprzedni weekend odbyły się zawody Grand Slam w Baku, które zmieniły sytuację biało-czerwonych.

 

Pogorszyła się nieco sytuacja naszych reprezentantów w rankingu olimpijskim. Najważniejszą zmianą jest w tej chwili brak kwalifikacji dla Darii Pogorzelec (-70 kg), która miesiąc temu plasowała się na miejscu dającym awans do Tokio z kwoty kontynentalnej. Nadal możemy liczyć na start w igrzyskach Agaty Perenc (-52 kg, 16. w rankingu), Anny Borowskiej lub Julii Kowalczyk (obie -57 kg, kolejno 17. i 21. miejsce w rankingu), Agaty Ozdoby-Błach (-63 kg, 17. miejsce) oraz Beaty Pacut (-78 kg, 18. miejsce). Daleko od awansu są: Ewa Konieczny (-48 kg, 71. miejsce) i Anna Załęczna (+78 kg, 47. miejsce).

 

Wśród mężczyzn sytuacja wygląda znacznie gorzej. Do Tokio pojadą na dzień dzisiejszy tylko Damian Szwarnowiecki (-81 kg, 27. w rankingu), a także Maciej Sarnacki (+100 kg, 27. w rankingu), który łapie się z puli kontynentalnej. Daleko od awansu są pozostali Polacy. 127. jest Bartłomiej Garbacik (-60 kg), 81. Patryk Wawrzyczek (-66 kg), 45. Wiktor Mròwczyński (-73 kg), 50. Piotr Kuczera (-90 kg), a także 71. Iwo Baraniewski (-100 kg). Biało-czerwoni w tej chwili nie mogliby liczyć na wystawienie drużyny mieszanej.

 

Karate

 

W karate można już zbierać punkty do rankingu olimpijskiego. W Kata na 43. miejscu jest Bartosz Mączka. W setce plasują się jeszcze panowie w Kumite +75 kilogramów - 43. Maciej Gębka i 95. Michał Bąbos. U pań blisko kwalifikacji jest ta, z którą wiążemy największe nadzieje na dobry olimpijski występ - Dorota Banaszczyk zajmuje 5. miejsce w kategorii do 55. kilogramów. 48. miejsce w kategorii do 68. kilogramów zajmuje Sara Elwart. Pozostali Biało-czerwoni od kwalifikacji są bardzo daleko...

 

Kolarstwo BMX

 

W rankingach konkurencji BMX Racing Polacy nadal nie są klasyfikowani. We freestyle’u w rankingu sklasyfikowani są jedynie mężczyźni. Nasz kraj zajmuje dopiero 24. miejsce.

 

Kolarstwo górskie

 

W kolarstwie MTB w tym tygodniu rozpocznie się Puchar Świata. Walka o punkty do rankingu miała miejsce w zawodach niższej kategorii. Wśród mężczyzn Polacy spadli na 20. miejsce, ale nadal przysługuje im jedno miejsce na igrzyska. Panie walczą o dwie kwalifikacje. Na ten moment 7. miejsce w rankingu pozwala na wystawienie dwóch zawodniczek.

 

Kolarstwo szosowe

 

W rankingu mężczyzn zanotowaliśmy awans z 16. na 14. pozycję. Oznacza to, że na igrzyska moglibyśmy wystawić kolarza w czasówce i trzech kolarzy w wyścigu ze startu wspólnego. Jakikolwiek awans zwiększy liczbę zawodników w wyścigu ze startu masowego. Sukcesy Katarzyny Niewiadomej i innych naszych zawodniczek spowodowały spory skok w rankingu. W tym momencie Polki są na 7. miejscu, które daje możliwość wystawienia zawodniczki w czasówce oraz 3 zawodniczek w wyścigu ze startu wspólnego, z szansami na 4 miejsca.

 

Kolarstwo torowe

 

Rywalizacja o punkty w kolarstwie torowym trwa, ale nie jest tak dynamiczna jak zimą, czyli w pełni sezonu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca nie doszli do zmian miejsc naszego kraju w rankingu.

W sprincie drużynowym mężczyzn Polacy są na 8. miejscu, więc na ten moment nasi kolarze mieliby zapewnione kwalifikacje w sprincie drużynowym, indywidualnym oraz keirinie. Sprinterki zajmują w rankingu 10. miejsce, które nie daje awansu. Jednak jedna z naszych zawodniczek pojechałaby w sprincie oraz keirinie.

 

W rankingu wyścigu drużynowego mężczyzn Polacy są na 11. pozycji i nie zakwalifikowali by się na igrzyska. W madisonie nasi kolarze zajmują 10. miejsce i są na pozycji premiowanej awansem. Nasz reprezentant pojechałby także w omnium. Polki w rankingu wyścigu drużynowego są na 12. miejscu. Kwalifikację mielibyśmy także w madisonie.

 

Koszykówka 3x3

 

Jeśli chodzi o koszykówkę 3x3, to należy wspomnieć o aktualnych rankingach w tej konkurencji. Reprezentacja mężczyzn znajduje się aktualnie na 15. miejscu, dającym spokojny awans do turnieju kwalifikacyjnego. Gorzej wygląda sytuacja kobiecej reprezentacji, która zajmuje dopiero 33. pozycję, a więc jest daleka od udziału w turnieju kwalifikacyjnym. Decydujący będzie ranking z 1 listopada. Poznaliśmy również grupy czerwcowych mistrzostw świata w Amsterdamie. Nasza męska ekipa, która marzy o poprawieniu 4. miejsca z ubiegłego roku, rozpocznie turniej od spotkań z Japonią, Łotwą, Brazylią i drużyną, którą wyłonią kwalifikacje w San Juan w Portoryko. Niestety Polki nie wystąpią nawet w tych kwalifikacjach.

 

Lekkoatletyka

 

Cztery kwalifikacje olimpijskie uzyskali już nasi lekkoatleci. Karolina Nadolska w maratonie i Rafał Augustyn w chodzie na 50 kilometrów zrobili to już jakiś czas temu, ale dużo większe nadzieje daje rozwiązanie worka kwalifikacyjnego przez naszych przedstawicieli konkurencji rzutowych - Joanna Fiodorow na ostatnim memoriale im. Zdzisława Furmanka w Kielcach rzuciła 73,10, co dało już minimum do Tokio. Na tym samym mityngu najdalej w tym sezonie w Europie pchnął kulą Michał Haratyk (21,18), co również daje kwalifikację olimpijską.

 

Pięciobój nowoczesny

 

W pięcioboju kwalifikacje już trwają. Poznaliśmy afrykańskich kwalifikantów z klucza kontynentalnego. Kolejną okazją do zdobycia kwalifikacji będzie czerwcowy finał Pucharu Świata w Tokio. Polacy mają wciąż szanse na zakwalifikowanie się na te zawody, muszą jednak dobrze zaprezentować się na zaplanowanym na przyszły tydzień pucharze w Pradze.

 

Pływanie

 

Od 1 marca 2019 roku można już starać się o minima na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Ten system kwalifikacji potrwa do 29 czerwca 2020 roku, zaś w przypadku sztafet do końca następnego roku. Pierwszą reprezentantką Polski, która wywalczyła sobie prawo startu w stolicy Japonii jest Katarzyna Wasick. 27-latka, na trwających MP w Olsztynie, przepłynęła 50 m st. dowolnym w czasie 24,73 s. (min. olimp. 24,77 s.). Jednak o tym czy wystąpi ona na igrzyskach zadecyduje krajowy związek.

 

Siatkówka plażowa

 

W rankingu mężczyzn, na najwyższej pozycji, aktualnie znajduje się para Grzegorz Fijałek/Michał Bryl, która jest 12. Sześć lokat niżej plasuje się para Jakub Szałankiewicz/Maciej Rudol. Pozycja 28. należy zaś do duetu Piotr Kantor/Bartosz Łosiak. Należy jednak zaznaczyć, że żadna z tych par nie zagrała jeszcze w wymaganej liczbie turniejów. Jeśli chodzi o panie, to sytuacja wygląda nieco gorzej. Najwyżej (44. miejsce), choć wciąż daleko od awansu, są Kinga Wojtasik z Katarzyną Kociołek.

 

Skateboarding

 

W tym miesiącu rozpocznie się zbieranie punktów rankingowych w deskorolkowym streetcie. Między 23, a 26 maja w Londynie odbędą się pierwsze w tym sezonie zawody Street League Skateboarding. Przypomnijmy jednak, że największą polską nadzieją na wyjazd do Tokio jest specjalistka od rywalizacji w parku - Amelia Brodka.

 

Szermierka

 

Tu zdobywanie punktów do rankingu zaczęło się przed miesiącem, ale rankingi drużynowe, które są najważniejsze w kontekście kwalifikacji odbyły się tylko w dwóch broniach - szabli mężczyzn i kobiet. Polki zajęły w nim 11. miejsce, Polacy 21. Takie same miejsca nasze drużyny zajmują w rankingu, co oznaczałoby ich brak w olimpijskich szrankach. Również z rankingu indywidualnego nikt z Polski nie otrzymałby kwalifikacji. Najbliższe tygodnie istotnie zmienią rankingi - kończy się cykl Pucharu Świata, do końca lipca zaplanowane są mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata. Na początku sierpnia będziemy dużo mądrzejsi jeśli chodzi o polskie szanse na start w Tokio polskich szablistów.

 

Tenis

 

Kolejny miesiąc i kolejne dobre wieści jeśli chodzi o Polaków w tenisowych rankingach. Hubert Hurkacz awansował na 41. miejsce, które spokojnie daje awans. Coraz bliższy pozycji, która może dać awans jest również Kamil Majchrzak. Aktualnie piotrkowianin plasuje się na 111. pozycji. W deblu 3. miejsce zajmuje Łukasz Kubot, niestety coraz słabiej wygląda sytuacja Marcina Matkowskiego, który od dłuższego czasu nigdzie nie wystąpił i jest dopiero 168. Systematyczny awans zalicza jednak 23-letni Szymon Walków. W tej chwili jest już tylko dwie pozycje za starszym o 15 lat rodakiem. Kto wie, może to on będzie olimpijskim partnerem mistrza Wimbledonu?

 

Mimo nie najlepszej formy pozycję na granicy awansu wciąż utrzymuje Magda Linette. Poznanianka w najnowszym zestawieniu jest 84. W przeciągu tego miesiąca z pierwszej setki rankingu wypadła Iga Świątek, która aktualnie jest 104., ale to dlatego, iż w maju jeszcze nigdzie nie startowała. Niestety wizja awansu na igrzyska oddala się od Magdaleny Fręch. Ocierająca się jeszcze niedawno o pierwszą setkę rankingu 21-latka ostatnio prezentuje się średnio, znacznie słabiej, niż w zeszłym sezonie i jest aktualnie dopiero 173. Wysokie 24. miejsce w rankingu deblowym zajmuje Alicja Rosolska. Kolejną specjalistką od gry podwójnej z Polski jest Paula Kania, zajmująca 186. miejsce.

 

Tak prezentuje się lista polskich kwalifikacji do Tokio 2020