Siatkówka - Montreux Volley Masters: wygrana Polek na inaugurację!

• Dodał: Agnieszka Nowak
  • Data publikacji: 15.05.2019, 00:29

Siatkarki reprezentacji Polski pokonały Japonię 3:1. Tym samym wygrały pierwszy mecz w towarzyskim turnieju Montreux Volley Masters w Szwajcarii i pierwszy w tym sezonie.

Faworytkami spotkania były Japonki - szósta reprezentacja świata. Mimo, że do Szwajcarii przyjechały bez swojej największej gwiazdy, już w pierwszym meczu turnieju, w którym 3:1 pokonały Chinki, pokazały się z bardzo dobrej strony. W drużynie Biało-Czerwonych zabrakło natomiast Joanny Wołosz - naszej podstawowej rozgrywającej, która w najbliższą sobotę gra w finale Ligi Mistrzyń.

Pierwszy set w wykonaniu Polek był znakomity. Biało-czerwone już na początku wypracowały sobie bezpieczną przewagę na 11:1 zdobywając 9 punktów z rzędu. Skutecznie wykorzystywaliśmy swoje największe atuty - szczelny, wysoki blok oraz trudny serwis, który wprowadzał chaos w grze rywalek. Japonki natomiast, miały problem ze skończeniem pierwszej piłki, co skrzętnie wykorzystywaliśmy w kontrataku. Ostatecznie, nie udało im się choćby odrobinę zmniejszyć przewagi Polek a set zakończył się naszym zwycięstwem 25:15.

Drugą partię nasze reprezentantki także zaczęły od prowadzenia 4:0. Tym razem Japonkom udało się jednak błyskawicznie odrobić straty, a potem po raz pierwszy w meczu wyjść na prowadzenie, które powiększyły do sześciu punktów - 15:9. Nasza gra wyglądała chwilami bardzo nieporadnie - mieliśmy duże problemy, z wykonaniem skutecznego ataku ze środka, Malwina Smarzek myliła się na skrzydle, a nasz blok funkcjonował coraz słabiej. Niestety, popełniliśmy też dużo więcej błędów własnych, co ostatecznie uniemożliwiło dogonienie rywalek. Set skutecznym atakiem zakończyła Miwako Osanai i Japonki wygrały partię 25:19.

Trzeci set przebiegał bardzo podobnie. Zdobyta przez Polki przewaga została odrobiona, a nasza gra tak jak w całym meczu była nierówna. Japonki wyszły na prowadzenie 9:6 i utrzymały je aż do stanu 20:15. Wtedy, na zagrywkę weszła polska środkowa, Klaudia Alagierska. Seria jej kąśliwych serwisów wprowadziła zamieszanie w grze przeciwniczek, a my przeprowadziliśmy skuteczne kontrataki. Powrócił także blok i dobra gra na siatce, dzięki czemu doprowadziliśmy do remisu 20:20. Polki wykorzystały nerwową grę Japonek i wygrały seta 25:21, po skutecznym ataku Natalii Mędrzyk.

W czwartym secie, nasze reprezentantki kontynuowały dobrą grę z końcówki poprzedniej partii. W ataku świetnie spisywała się Natalia Mędrzyk, a na środku coraz lepiej radziła sobie Agnieszka Kąkolewska. Po wypracowaniu przewagi na 8:3, Biało-czerwone nie wypuściły jej z rąk do końca i wygrały po zepsutej zagrywce rywalek 25:19.

Montreux Volley Masters jest rozgrywany od 1984 roku. W poprzednim sezonie, triumfowały w nim Włoszki. Biało-czerwone zajęły wtedy 6 miejsce, po przegranym spotkaniu z Chinkami.

W kolejnych meczach Polki zmierzą się z reprezentacją Chin, w środę 15 maja o 16.30 oraz Niemiec w czwartek 16 maja o 18.45.

Turniej jest najważniejszym etapem przygotowań do tegorocznej Ligi Narodów, którą Polki zainaugurują już 21 maja w Opolu.

Polska – Japonia 3:1 (25:15, 19:25, 25:21, 25:19)