Żeglarstwo - ME: Skrzypulec i Ogar kończą regaty tuż za podium

• Data publikacji: 14.05.2019, 23:10

W San Remo zakończyły się dziś mistrzostwa Europy w klasie 470. W wyścigu medalowym świetnie spisała się nasza załoga Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, dzięki czemu zakończyły zawody na czwartej pozycji, a do medalu zabrakło naprawdę niewiele. W Atenach natomiast udało się przeprowadzić pierwsze wyścigi w klasie Finn, w której żeglarze walczą o kwalifikacje olimpijskie.

Zawodniczki i zawodnicy w klasie 470 u wybrzeży San Remo za dużo sobie nie pożeglowali. Przez dwa dni nie udało się rozegrać żadnego wyścigu, a ostatecznie odbyło się tylko sześć wyścigów eliminacyjnych i wyścig medalowy. Polki z dnia na dzień się rozkręcały i prezentowały coraz lepszą formę. Przed wyścigiem medalowym zajmowały piątą lokatę z szansami na awans. W ostatnim starcie dopłynęły do mety na drugiej pozycji, co pozwoliło im awansować na czwartą pozycję. Do podium straciły zaledwie 1,6 punktu. Mistrzyniami Europy zostały Francuzki Camile Lecointre i Aloise Letornaz, które triumf zapewniły sobie w ostatnim wyścigu. Na drugim stopniu podium stanęły brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata, Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii, a trzecie były Holenderki Afrodite Zegers i Lobke Berkhout.

W rywalizacji panów nasze dwie załogi zajęły odległe lokaty. Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk zajęli 51. miejsce w regatach, a 34. w ME, gdyż miały one charakter otwarty. Pozycję niżej uplasowali się Marcin Urbański i Maciej Krusiec. W regatach najlepsi okazali się Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan, a po złoto ME sięgnęli Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom. Za nimi znaleźli się Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez, a podium uzupełnili Francuzi Kevin Peponnet i Jeremie Mion.

Wyniki w klasie 470 tutaj.

Po wczorajszym niepowodzeniu dzisiaj udało się zainaugurować regaty w klasie Finn rozgrywane w Atenach, które są nie tylko mistrzostwami Europy, ale również kwalifikacjami olimpijskimi. Piotr Kula zajmował dziś dwukrotnie 16. pozycję i raz był 47., co aktualnie daje mu 25. miejsce. Krzysztof Stromski jest 51. (34., 59. i 54. miejsce). Na prowadzeniu znajduje się Brytyjczyk Gilles Scott. Gdyby regaty kończyły się dziś awans do Tokio wywalczyłyby kraje: Chorwacja, Norwegia, Francja i Hiszpania.

Wyniki w klasie Finn tutaj.

W Weymouth nie ma problemów z warunkami pogodowymi i rozegrano już siedem wyścigów w klasie 49er. Udany dzień mają za sobą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy dwukrotnie finiszowali w pierwszej trójce i przesunęli się w klasyfikacji na ósme miejsce. Poprawili się również Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki i w tej chwili zajmują 31. lokatę. Prowadzą Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii. W klasie 49erFX na 25. pozycji sklasyfikowane są Kinga Łoboda i Aleksandra Melzacka. Na czele klasyfikacji znajdują się dwa duety: Brytyjki Dobson/Tidey i Brazylijki Grael/Kunze. W klasie Nacra 17 najlepiej spisuje się włoska para Ruggero Tita i Caterina Banti. Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska zajmują 29. miejsce, a Katarzyna Góralska i Jakub Surowiec są siedem pozycji niżej.

Wyniki w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 tutaj.