Giro d'Italia: dyskwalifikacja Vivianiego, etap dla Gavirii

• Data publikacji: 13.05.2019, 17:45

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap Giro d'Italia. Pierwotnie Kolumbijczyk finiszował drugi, ale Elia Viviani został zdyskwalifikowany.

Trzeci etap Giro d'Italia liczył 220 kilometrów i prowadził z Vinci (miejsce urodzenia Leonardo da Vinci) do Orbetello. Trasa była pagórkowata, ale znalazła się na niej tylko jedna premia czwartej kategorii.

W ucieczce jechał tylko jeden kolarz. Był to Japończyk Sho Hatsuyama (Nippo Vini Fantini). Jechał samotnie na czele przed peletonem przez wiele kilometrów. Jego maksymalna przewaga wynosiła ponad 7 minut. Hatsuyama został doścignięty 75 kilometrów przed metą.

Później nikt nie zdecydował się już na dłuższy atak. Wszystko zmierzyło do sprinterskiego finiszu. Końcówka była trudna technicznie. Meta zlokalizowana była nad morzem. Najszybszy był Elia Viviani (Włochy, Deceuninck-Quick Step). Mistrz Włoch został jednak zdyskwalifikowany. Tym samym pierwotnie drugi Fernando Gaviria został triumfatorem etapu. Drugie miejsce zajął Arnaud Demare, a zwycięzca wczorajszego etapu Pascal Ackermann był trzeci. Dobrze zaprezentował się Jakub Mareczko (CCC Team). Włoch z polskimi korzeniami zajął 6. miejsce.

Rafał Majka przyjechał w peletonie, zajmując 19. miejsce. Polak nadal jest szósty w klasyfikacji generalnej i ma 33 sekundy straty do Primoża Roglicia. Z czołowej dziesiątki wypadł Tao Geoghegan Hart. Kolarz Team Ineos uczestniczył w kraksie. Na 10. pozycję awansował Victor de la Parte (CCC Team). Łukasz Owsian (CCC Team) zajął 82. miejsce ze stratą 46 sekund. Kamil Gradek (CCC Team) i Paweł Poljański (Bora-hansgrohe) stracili ponad 2 minuty, plasując się na 126. i 128. pozycji.