Baseball: RPA afrykańską nadzieją na olimpijski byt

• Data publikacji: 06.05.2019, 15:25

Republika Południowej Afryki zwyciężyła w mistrzostwach Afryki w baseballu. Gospodarze nie mieli sobie równych w turnieju, którego stawką był nie tylko tytuł mistrzowski, ale i awans do euroafrykańskiego turnieju kwalifikacyjnego na igrzyska w Tokio. W finale drużyna RPA rozgromiła Ugandę.

W finałach mistrzostw Afryki miało wziąć udział miało wziąć udział 6 drużyn. Tuż przed turniejem ze startu wycofały się jednak ekipy Nigerii i Kenii. Na placu boju pozostali w związku z tym gospodarze z Republiki Południowej Afryki oraz baseballiści z Burkina Faso, Zimbabwe i Ugandy.

W półfinałach RPA podejmowało Burkinę Faso, a Uganda Zimbabwe. Obydwa spotkania były bardzo jednostronne. Gospodarze turnieju pokonali reprezentantów zachodnioafrykańskiego kraju 16-5, a Ugandyjczycy jeszcze bardziej okazale – bo 21-5 – zwyciężyli zawodników z Zimbabwe.

W finale faworytem byli gospodarze, jednak aż tak okazałego zwycięstwa chyba mało kto się spodziewał. Pokonali oni Ugandę aż 25-0. Tymczasem zupełnym przeciwieństwem tego spotkania był 11-inningowy thriller w starciu o brązowe medale. Ostatecznie na podium stanęli reprezentanci Zimbabwe, którzy wygrali z Burkina Faso 17-16.

Poza reprezentantami RPA w euroafrykańskim turnieju kwalifikacyjnym wystąpi 5 drużyn z Europy. Zespoły te poznamy we wrześniu po zakończeniu mistrzostw Starego Kontynentu. Jednak zanim one nastąpią wyłonić trzeba jeszcze ostatniego uczestnika tej imprezy. Na początku lipca w Bułgarii i Słowacji odbędą się mistrzostwa Europy grupy B. W Trnavie w akcji zobaczymy reprezentantów Polski. Zwycięzcy tych dwóch turniejów pod koniec lipca zmierzą się w barażu o awans do finałów mistrzostw Europy, które odbędą się w Niemczech. Czy na historyczny sukces będzie stać naszych reprezentantów?