WT: świetne kwalifikacje Moniki Brzostek i Aleksandry Wachowicz

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 30.04.2019, 14:14

Trzy polskie pary minionej nocy i wczesnego przedpołudnia przystąpiły do kwalifikacji kolejnego turnieju cyklu World Tour w siatkówce plażowej. W tym tygodniu rozgrywane są 3-gwiazdkowe zawody w Kuala Lumpur. Tradycyjnie pierwszego dnia odbyły się kwalifikacje, które do udanych zaliczyć mogą Monika Brzostek i Aleksandra Wachowicz.

Polki zagrały dużo lepsze kwalifikacje, niż w zeszłym tygodniu w Xiamen, gdzie już w pierwszej rundzie uległy Rosjankom - Marii Bocharovej i Marii Voroninie. W pierwszym swoim pojedynku Brzostek i Wachowicz w dwóch łatwych setach nie dały szans Szwajcarkom Esmee Bobner / Zoe Verge-Depre. Może nie był to bardzo jednostronny pojedynek, ale dwie wygrane w stosunku 21:17 dały nadzieję na awans do turnieju głównego.

Te ziściły się już po kolejnym meczu, kiedy to nasza para odniosła dużo bardziej wartościowe zwycięstwo - tym razem z rąk polskiej pary padły Australijki Nicole Laird i Becchara Palmer. I ten mecz nasza para załatwiła w dwóch partiach, choć miał on zupełnie inny przebieg. Polki najpierw bardzo namęczyły się w pierwszym secie, wygrywając 25:23. Druga partia była jednak najłatwiejsza ze wszystkich czterech eliminacyjnych - została wygrana do 13. To dało awans do turnieju głównego, w którym naprzeciw Brzostek i Wachowicz stanie legenda kobiecej siatkówki plażowej - Kerri Walsh-Jennings. 41-latka to trzykrotna mistrzyni olimpijska - kolejno z Aten, Pekinu i Londynu, która w Kuala Lumpur gra z trochę mniej utytułowaną rodaczką Brooke Sweat.

Nieudane kwalifikacje mają za sobą dwie inne polskie pary. Martyna Kłoda i Agata Ceynowa pierwsze dwa sety z parą Paula Soria / Maria Bellen Carro rozstrzygnęły remisowo. Najpierw hiszpańska para triumfowała do 19, potem polska w tym samym stosunku. Niestety, trzeci set 15:10 wygrały Hiszpanki. Wyższą porażkę - bez wygranego seta - poniosła para Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Gromadowska, które przegrały z Austriaczkami - Nadine i Teresą Strauss 14:21, 16:21.

Oprócz Brzostek i Wachowicz w turnieju głównym w Malezji zagrają też panowie - Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz. Oni w pierwszej rundzie grupy B dostali za rywali Brazylijczyków - Thiago i Oscara. Zarówno panowie, jak i panie, swoje mecze rozegrają nadchodzącej nocy.

1. runda kwalifikacji:

Monika Brzostek / Aleksandra Wachowicz (Polska) - Esmee Bobner / Zoe Verge-Depre (Szwajcaria) 2:0 (21:17, 21:17)
Martyna Kłoda / Agata Ceynowa (Polska) - Paula Soria / Maria Belen Carro (Hiszpania) 1:2 (19:21, 21:19, 10:15)
Jagoda Gruszczyńska / Aleksandra Gromadowska (Polska) Nadine Strauss / Teresa Strauss (Austria) 0:2 (14:21, 16:21)

2. runda kwalifikacji

Monika Brzostek / Aleksandra Wachowicz (Polska) - Nicole Laird / Becchara Palmer (Australia) 2:0 (25:23, 21:13)