Gimnastyka artystyczna – PŚ: pierwsza próba sił w Baku

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 29.04.2019, 08:47

Dina Awerina i japońska zbiorówka triumfowały w wielobojach podczas zmagań w Pucharze Świata w Baku. Swoje umiejętności na arenie tegorocznych mistrzostw Europy i mistrzostw Świata sprawdzały także polskie gimnastyczki.

Stolica Azerbejdżanu to w tym sezonie kluczowe miejsce dla gimnastyczek artystycznych. W Baku odbędą najważniejsze zawody w 2019 roku: najpierw w maju mistrzostwa Starego Kontynentu, a następnie we wrześniu mistrzostwa świata, będące imprezą kwalifikacyjną do do igrzysk w Tokio. Nie dziwi zatem, że w zawodach Pucharu Świata zorganizowanych na arenie zbliżających się mistrzostw wzięła udział cała światowa czołówka. W gronie 70 indywidualistek i 25 zbiorówek nie zabrakło także polskich zawodniczek.

Wielobój indywidualny to bardzo wyraźny triumf Diny Aweriny, która wygrała rywalizację z trzema przyborami: obręczą, maczugami i wstążką, a w układzie z piłką zajęła drugą pozycję, za swoją siostrą. Łącznie Rosjanka zgromadziła 85.600 pkt., o blisko sześć punktów wyprzedzając Arinę i o prawie siedem Ukrainkę Władę Nikoczenko. W gimnastyce artystycznej taka różnica punktowa to deklasacja. Lokaty poza podium zajęły Katsiaryna Gałkina, Katrin Tasewa, Linoy Ashram, Nicol Zelikman i Anastazja Salos. Pozostałe gimnastyczki straciły do Diny Aweriny ponad 10 punktów.

Natalia Kozioł w obecnym sezonie prezentuje niezłą i równą dyspozycję. W Baku Polka uplasowała się na 24 pozycji, za cztery układy uzyskując łączną notę 68.050 pkt. Najlepszym wynikiem naszej zawodniczki było 24 miejsce w układzie z maczugami (17.600), pomimo błędu i odjęcia 0.50 pkt. W pozostałych układach Natalia Kozioł zajmowała pozycje na przełomie trzeciej i czwartej dziesiątki: w rywalizacji z obręczą i piłką została sklasyfikowana na 30 miejscu, uzyskując odpowiednio 17.550 i 17.050 pkt., a w układzie ze wstążką zajęła 32 lokatę (15.850). Strata Polki do 16 miejsca w łącznej klasyfikacji wyniosła ponad 4 punkty. Na ostatniej lokacie dającej wirtualną kwalifikację olimpijską uplasowała się Japonka Kaho Minagawa z notą 72.600 pkt.

W finałach z poszczególnymi przyborami dwa kolejne złote medale wywalczyła Dina Awerina. Rosjanka była najlepsza w układach z obręczą i maczugami. W rywalizacji z piłką triumfowała Linoy Ashram, a zmagania ze wstążką dość niespodziewanie wygrała Anastazja Salos. Na podium w Baku stawały także: Laura Zeng, Katsiaryna Gałkina, Arina Awerina i Włada Nikolczenko.

Bardzo wyrównana była rywalizacja w wieloboju drużynowym. Ostatecznie doszło do niepodzianki, ponieważ pierwszy wielobojowy triumf w Pucharze Świata w tym roku odniosły gopodynie przyszłorocznych igrzysk – Japonki. Gimnastyczki z Kraju Kwitnącej Wiśni dwukrotnie otrzymały oceny powyżej 24 pkt. i w łącznej klasyfikacji pokonały Rosjanki o 0.300 pkt. Zbiorówka rosyjska prawdopodobnie ustanowiła rekord punktowy za występ z piłkami, otrzymując od sędziów notę 26.050. Słabszy występ z obręczami i maczugami sprawił jednak, że musiały ustąpić miejsca Japonkom. Podium uzupełniły Bułgarki, z notą łączną o 0.100 pkt. słabszą od Rosjanek. Drużyny z Rosji i Bułgarii odkuły się w finałach z poszczególnymi przyborami,w których podzieliły się złotymi medalami.

Polska zbiorówka w składzie: Aleksandra Wlaźlak, Julia Chochół, Aleksandra Majewska, Milena Górska, Alicja Dobrołęcka, Agata Malisiewicz uplasowała się na 14 pozycji z notą 39.550 pkt. Nasze gimnastyczki lepiej wypadły w układzie z 5 piłkami, otrzymując za występ 20.800 pkt (13 pozycja).W układzie z obręczami i maczugami nie udało się uniknąć poważnego błędu i odjęcia punktów. W konsekwencji ocena końcowa była niższa: 18.750 i 17. miejsce. Do 9 miejsca – wirtualnej kwalifikacji olimpijskiej – zabrakło 3.700 pkt.