Wspinaczka - PŚ: Rudzińska na podium!

• Dodał: Mateusz Górecki
  • Data publikacji: 26.04.2019, 15:36

W świetnym stylu starty w tegorocznym Pucharze Świata we wspinaczce sportowej rozpoczęła Aleksandra Rudzińska. W konkurencji na czas w chińskim Chongqing zajęła drugie miejsce.

Mistrzyni świata z ubiegłego roku nie wzięła udziału w pierwszym PŚ, ale już w kwalifikacjach zasygnalizowała wysoką dyspozycję, zajmując drugie miejsce (7,484), jedynie za Chinką YiLing Song (7,471). Do fazy pucharowej zawodów awansowały też Natalia Kałucka (8,205 - siódme miejsce), Aleksandra Kałucka (8,312 - trzynaste miejsce) i Patrycja Chudziak (8,310 - czternaste miejsce). Odpadła wicemistrzyni globu, Anna Brożek (8,461 - dziewiętnaste miejsce).

Rudzińska jak burza przeszła przez kolejne rundy. W 1/8 finału wyeliminowała Indonezyjkę Iqamah Nurul, następnie Rosjankę Jelenę Timofiejewą, a w półfinale inną zawodniczkę Sbornej, Julię Kaplinę, która odpadła od ściany. W tym biegu Polka wynikiem 7,368 pobiła rekord kraju. W finale Rudzińska spotkała się z Song, ale odpadła od ściany i musiała zadowolić się drugim miejscem.

Pierwszą rundę udało się przejść też Natalii Kałuckiej, która pokonała Chinkę PeiYang Tian. W kolejnej przegrała jednak z Francuzką Anouck Jaubert. Jej siostra Aleksandra w pierwszej rundzie przegrała z Kapliną. Z kolei Chudziak po problemach na ściance przegrała w pierwszej rundzie z Indonezyjką Aries Susanti Rahayu.

19. Anna Brożek

Szczęście uśmiechnęło się do Marcina Dzieńskiego. Mistrz świata podczas pierwszych tegorocznych zawodów, które odbyły się w Moskwie, awans do fazy pucharowej przegrał o zaledwie 0,006 sekundy. Tym razem taką samą różnicą wyprzedził siedemnastego zawodnika kwalifikacji i z ostatniego premiowanego miejsca wszedł do drabinki głównej (6,317).

W 1/8 pobiegł w czasie 6,080, ale nie sprostał najlepszemu w kwalifikacjach QiXinowi Zhongowi (5,912). Był jednak najszybszych z przegranych i został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu. Zawody wygrał Indonezyjczyk Alfian Muhammad, pokonując w finale Ukraińca Konstantyna Pawlenko.