MŚ w tenisie stołowym: Dyjas, Badowski i Bajor z awansem do turnieju głównego

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 22.04.2019, 22:06

Jakub Dyjas, Marek Badowski i Natalia Bajor przebrnęli eliminacje do turnieju głównego mistrzostw świata w tenisie stołowym. Do 1/16 finału gry podwójnej awansowały także duety Partyka/Bajor oraz Li Qian/Li Jie.

Jakub Dyjas po wczorajszym zwycięstwie z Ekwadorczykiem Emiliano Riogrio był niemal pewien awansu do fazy pucharowej turnieju. Kropkę nad "i" postawił dzisiaj w spotkaniu z Estończykiem Vallotą Vainulą, które pokonał bez straty seta.

Jakub Dyjas - Vallota Vainula (Estonia) 4:0 (11:1, 11:7, 12:10, 11:1)

W ślady byłego medalisty mistrzostw Europy poszedł Marek Badowski. Polak rozgromił Kazacha Denisa Zholudeva 4:0, dzięki czemu zapewnił sobie wyjście z grupy.

Marek Badowski - Denis Zholudev (Kazachstan) 4:0 (11:8, 11:9, 11:4, 13:11)

Na kwalifikacjach turniej zakończyli pozostali podopieczni Tomasza Krzeszewskiego. Mistrz Polski Patryk Chojnowski po porażce z Hindusem Manavem Thakarrem musiał liczyć na jego porażkę w meczu z reprezentantem USA Nicholasem Tio. Cud się nie zdarzył, reprezentant Indii wygrał dziś pewnie 4:1, zamykając Chojnowskiemu drogę do 1/64 finału. Los mistrza paraolimpijskiego z 2012 roku podzielił także Patryk Zatówka. 22-latek przegrał 2:4 z Ukraińcem Yaroslavem Zhmudenką.

Patryk Zatówka - Yaroslav Zhmudenko (Ukraina) 2:4 (3:11, 12:10, 11:6, 6:11, 9:11, 6:11)

Po emocjonującej walce awans do turnieju wywalczyła nasza jedyna reprezentantka w kwalifikacjach kobiet - Natalia Bajor. Utalentowana zawodniczka AZS UE Wrocław w decydującym meczu zmierzyła się ze Słowenką Aną Tofant. Mecz od początku zapowiadał się na zacięty. Pierwszy set padł łupem Tofant, ale Bajor szybko odpowiedziała partią wygraną do 9. Kolejny set po grze na przewagi zapisała na swoim koncie Słowenka. Polka ponownie wyrównała, a po chwili wyszła na prowadzenie 3:2. Rywalka nie zamierzała się poddawać. Po kolejnej wyrównanej batalii na tablicy wyników ponownie zagościł remis. O losach awansu do turnieju głównego zadecydował siódmy set. W nim kluczowe piłki wygrywała Bajor i to ona dołączy do rozstawionych - Natalii Partyki i Li Qian.

Natalia Bajor - Ana Tofant (Słowenia) 4:3 (6:11, 11:9, 12:14, 11:6, 11:7, 10:12, 11:8)

Z mieszanym szczęściem występowały dziś polskie miksty. Natalia Bajor wraz z Markiem Badowskim awansowali do 1/16 finału po zwycięstwie nad Kamala Achantą i Maniką Batrą z Indii 4:1. W drugiej rundzie nie było już tak dobrze. Nasi reprezentanci trafili na trudnych rywali, bo za takich z cała pewnością należy uznać zawodników z Rumunii Ovidiu Ionescu i Bernadette Szocs. Pierwszy set trafił na konto Polaków. Potem inicjatywę przejęli jednak rywale. Sety były wyrównane, ale Ionescu z Szocs wygrywali decydujące piłki i wygrali ostatecznie 4:1.

Porażkę w pierwszym spotkaniu poniósł za to drugi polski duet - Jakub Dyjas/Natalia Partyka. Porażkę z reprezentantami USA Yue Wu/Kanak Jha należy upatrywać w kategorii niespodzianek. Polacy od początku odstawali od przeciwników poziomem gry. Szybko przegrane sety sprawiły, że zrobiło się 0:3. Biało-czerwoni podjęli pogoń. W czwartym secie oddali tylko dwa oczka, a w piątym po obronie piłek meczowych zwyciężyli 16:14. Niestety ten wysiłek kosztował ich za dużo, bowiem szóstą partię przegrali 2:11 i tym samym pożegnali się z rywalizacją.

1/32 finału gry mieszanej

Natalia Bajor/Marek Badowski - Kamala Achanta/Manika Batra (Indie) 4:1 (12:14, 11:6, 11:5, 11:6, 11:3)

Jakub Dyjas/Natalia Partyka - Yue Wu/Kanak Jha (USA) 2:4 (10:12, 3:11, 5:11, 11:2, 16:14, 2:11)

1/16 finału gry mieszanej

Natalia Bajor/Marek Badowski - Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs (Rumunia) 1:4 (11:6, 8:11, 13:15, 10:12, 9:11)

W grze o medale wciąż pozostaję polskie deblistki. Li Qian występująca w parze z Holenderką Li Jie okazała się lepsza od Austriaczek Liu Jia/Amelia Solja. Mecz miał jednostronny przebieg i zakończył się wynikiem 4:1. Pewny awans do kolejnej rundy zanotowały także Natalia Bajor i Natalia Partyka. Polki nie dały najmniejszych szans duetowi z Indii Ashtari/Shahsvari. Mecz trwał niespełna pół godziny, a w tym czasie oddały przeciwniczkom tylko 23 punkty.

Li Qian/Li Jie (Holandia) - Liu Jia/Amelia Solja (Austria) 4:1 (11:7, 11:13, 11:5, 11:3, 11:7)

Natalia Partyka/Natalia Bajor - Ashtari/Shahsvari (Indie) 4:0 (11:7, 11:8, 11:4, 11:3)

Podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego, odbywającego się w trakcie mistrzostw świata, wyłoniono organizatorów kolejnych imprez tej rangi. W 2021 roku czempionat zagości w amerykańskim Houston, zaś w 2022 roku w chińskim Chengdu.