Szermierka - MŚJ: doczekaliśmy się medalu w Toruniu

• Data publikacji: 13.04.2019, 20:57

Dopiero w przedostatnim dniu szermierczych Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów kibice w Polsce doczekali się medalu. Jego autorką została szpadzistka Zofia Janelli, która w konkurencji kadetów stanęła na najniższym stopniu podium.

Całą trójka polskich szpadzistek przebrnęła przez eliminacje. Jednak dwi z nich odpadły szybko, już w drugiej rundzie turnieju głównego. Alicja Klasik miała wolny los w pierwszej, a potem jednym trafieniem przegrała z Rosjanką Anastasią Balyaginą, która potem dotarła do ćwierćfinału mistrzostw. Kinga Zgryźniak pokonała najpierw Hui Jou Shih z Tajwanu, by w drugiej walce musieć uznać wyższość Hyunmo Wang z Korei Południowej.

Zofia Janelli już w grupach pokazała niezłą dyspozycję, zajmując w tej fazie 13. miejsce. Potem pokonała kolejno Brytyjkę Evę Reston 15:9, Kanadyjkę Grace Hu 15:11, Japonkę Erikę Takahashi 15:14. W ten sposób Polka znalazła się w ćwierćfinale. Medal zapewniła sobie pokonując jednym jedynym trafieniem Ukrainkę Evę Mazur. W półfinale młoda szpadzistka przegrała z Włoszką Gaią Caforio 12:15. Tytuł mistrzowski wywalczyła ostatecznie Węgierka Eszter Muhari, pokonując w finale Caforio 15:14.

1. Eszter Muhari (Węgry)

2. Gaia Caforio (Włochy)

3. Zofia Janelli (Polska) i Lili Buki (Węgry)

50. Kinga Zgryźniak

Zdecydowanie gorzej poradzili sobie polscy młodzi szpadziści. Najlepiej wypadł Jan Bulandra, który w fazie pucharowej okazał się lepszy od dwóch rywali - Białorusina Mihaila Puchowskiego oraz Kanadyjczyka Davida Gornovsky. Drogę do czołowej szesnastki świata zamknął mu Egipcjanin Mohamed Elsayed.

Jan Socha w pierwszej walce pokonał reprezentanta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Moahameda Almaazmi 15:14. W drugiej rundzie wyeliminował go Niemiec Fabio Murru po wygranej 15:13. Bartosz Kitliński przegrał już w 1/64 finału z Yee Hang Lau z Hongkongu.

W finale walczyli dwaj Włosi. Enrico Piatti pokonał 15:6 Dario Remondiniego. W półfinałach z Włochami przegrali Fin Akseli Heinamaa i Rosjanin Kirill Gurov.