Dookoła Kraju Basków: Ion Izagirre triumfatorem wyścigu

• Data publikacji: 13.04.2019, 17:40

Adam Yates wygrał w Eibar ostatni etap wyścigu dookoła Kraju Basków. Zwycięzcą całego wyścigu został Hiszpan Ion Izagirre.

Ostatni, szósty etap dookoła Eibar liczył niecałe 120 kilometrów. Na trasie znalazło się 6 podjazdów, w tym Azurki i Karakate pierwszej kategorii.

W pierwszej ucieczce jechało kilkunastu kolarzy m.in. Michał Gołaś (Team Sky). Odjazd został szybko dogoniony i do walki przystąpili kolarze z czołówki klasyfikacji generalnej. Na atak zdecydowali się: Ion Izagirre (Hiszpania), Jakob Fuglsang (Dania, obaj Astana Pro Team), Adam Yates (Wielka Brytania, Mitchelton Scott), Daniel Martin (Irlandia) i Tadej Pogacar (Słowenia, obaj UAE Team Emirates). Duże problemy miał lider Emanuel Buchmann (Niemcy, Bora-hansgrohe).

Etap po samotnym ataku na 3 kilometry przed metą wygrał Adam Yates. Brytyjczyk zaledwie o sekundę wyprzedził Martina, Fuglsanga i Izagirre. Hiszpan triumfował w klasyfikacji generalnej. Wyprzedził w niej o 29 sekund Martina i o 36 sekund Fuglsanga. Czwarty ze stratą 43 sekund był Buchmann. Niemiec i kilku innych kolarzy w końcówce pomylili trasę i przez to kolarz Bora-hansgrohe straciłby miejsce na podium. Jednak decyzją sędziów zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) zajął na etapie 52. miejsce, a Michał Gołaś (Team Sky) był 62. Zanotowali oni 14 minut i 38 sekund straty. Paweł Poljański (Bora-hansgrohe) był 82. (+ 17:03). W klasyfikacji generalnej Marczyński był 48. (+ 42:26), Poljański 76. (+ 59:23), a Gołaś 89. (+ 1:06,12).