Gimnastyka artystyczna – PŚ: inauguracja bez niespodzianek

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 08.04.2019, 14:05

Inauguracja Pucharu Świata w gimnastyce artystycznej nie przyniosła większych zaskoczeń. Zmagania jak zwykle zdominowały gimnastyczki z Rosji. Niezłe występy mają za sobą polskie zawodniczki.

Do rywalizacji w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Pesaro przystąpiła imponująca liczba zawodniczek: w kwalifikacjach wieloboju indywidualnego wzięły udział 72 gimnastyczki, a w zmaganiach zbiorówek oglądaliśmy 18 zespołów. O zwycięstwo tradycyjnie walczyły ze sobą zawodniczki z Rosji. Na półmetku rywalizacji dość wyraźnie prowadziła Arina Awerina, jednak słabsze występy z maczugami i wstążką sprawiły, że ostatecznie przegrała ze swoją siostrą bliźniaczką o 2 punkty. Dina Awerina w łącznej klasyfikacji wieloboju uzyskała bardzo wysoką notę 85.750, ale oceny sędziowskie w Pesaro dla wszystkich zawodniczek były nieco wyższe niż zazwyczaj. Na najniższym stopniu podium stanęła Boryana Kaleyn z Bułgarii (80.400), a kolejne miejsca zajęły Białorusinka Katsiaryna Gałkina, Bułgarka Katrin Tasewa i Amerykanka Evita Griskenas.

W finałach z poszczególnymi przyborami siostry Aweriny potwierdziły dominację i podzieliły się triumfami. Rywalizację z obręczą i piłką wygrała Arina, a z maczugami i wstążką najlepsza była Dina. Na pucharowym podium stawały także: Alina Garnasko (brąz z maczugami i wstążką) i Katsiaryna Gałkina (brąz z obręczą) z Białorusi, Boryana Kaleyn (srebro z piłką) i Katrina Tasewa (srebro ze wstążką) z Bułgarii) oraz Włoszka Alexandra Agiurgiuculese (srebro z maczugami).

Na 39 pozycji zmagania wielobojowe ukończyła Natalia Kozioł. Za cztery występy Polka uzyskała łączną notę 67 pkt., co jest jej najwyższą oceną w dotychczasowych startach w zawodach Pucharu Świata i Challenge Cup. Najlepiej wypadła w układzie ze wstążką (16.450, 27 miejsce) i z obręczą (17.650, 29 miejsce). Starty z maczugami (16.800, 43 miejsce) i piłką (16.100, 50 miejsce) były nieco mniej udane.

W rywalizacji drużynowej dominację potwierdziły trzy najlepsze zbiorówki świata, które już w ubiegłym roku wywalczyły olimpijskie przepustki do Tokio. W wieloboju triumfowały Rosjanki, które w kwalifikacjach otrzymały od sędziów najwyższe oceny zarówno za występ z 5 piłkami, jak i za układ z 3 obręczami i 2 parami maczug. Zmagania ukończyły z wynikiem 51.050 pkt., wyraźnie pokonując rywalki z Bułgarii (49.600) i Włoch (49.400). Bułgarki i Włoszki wzięły rewanż na Rosjankach w finałach z poszczególnymi przyborami. Finałową rywalizację z piłkami wygrały Włoszki, a w układzie z obręczami i maczugami tym razem górą były Bułgarki.

Polska zbiorówka w składzie Alicja Dobrołęcka, Milena Górska, Julia Chochół, Agata Malisiewicz, Aleksandra Majewska i Aleksandra Wlaźlak zajęła w wieloboju 14 miejsce z notą 37.650. Występ z piłkami oceniono na 20.400 pkt., co było 12 wynikiem dnia. W układzie z obręczami i maczugami pojawiły się błędy i nota była odpowiednio niższa – 17.250 i 16 miejsce w stawce.

Polskie gimnastyczki w Pesaro zaprezentowały się nieźle – cieszy progres w stosunku do ubiegłego roku, oceny za poszczególne ćwiczenia są wyższe. Wciąż jest jednak dużo do poprawy, a świat nie stoi w miejscu. Od miejsc, dających kwalifikację olimpijską do igrzysk w Tokio, Polki na razie są daleko. Bilety do Japonii w tegorocznych mistrzostwach świata wywalczy 16 indywidualistek i 5 zbiorówek. Na 16 miejscu w wieloboju indywidualnym w Pesaro uplasowała się Sabina Taszkenbajewa z Uzbekistanu z notą 73.300. W gronie zbiorówek 8 pozycję (nie liczymy pewnych występu w Tokio Rosjanek, Bułgarek i Włoszek) zajęły reprezentantki Azerbejdżanu z oceną 45.200.