Lekkoatletyka: Aleksandra Brzezińska mistrzynią Polski w maratonie

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 07.04.2019, 19:22

Aleksandra Brzezińska, w swoim debiucie na dystansie maratońskim, została dziś mistrzynią Polski w biegu na 42 km 195 m. W Hanowerze świetny wynik osiągnęła Karolina Nadolska.

Areną zmagań mistrzostw Polski w maratonie kobiet już po raz 26. było Dębno. Tak jak w poprzednich latach w rywalizacji zabrakło jednak czołowych polskich zawodniczek. Przy słabszym zestawieniu, szansa na życiowy sukces otworzyła się przed mniej doświadczonymi biegaczkami. Najlepiej wykorzystały ją dwie debiutantki na królewskim dystansie. Po złoto, z wynikiem 2:34:51 sięgnęła Aleksandra Brzezińska, a srebro z czasem 2:38:27 wywalczyła Monika Andrzejczak. Brzezińska 2 lata została wicemistrzynią kraju w biegu na 5 km, Andrzejczak w zeszłym roku była 3. w MP w półmaratonie i druga w MP w biegu na 10 km. Brązowy medal, który również jest najcenniejszym lekkoatletycznym trofeum zawodniczki, zdobyła klubowa koleżanka zwyciężczyni, Andżelika Dzięgiel-Poślada (2:42:15).

Świetny wynik w maratonie w Hanowerze wywalczyła jedna z najlepszych polskich maratonek - Karolina Nadolska. Polka zajęła w Niemczech 3. pozycję z rezultatem 2:27:43, lepszym od wskaźników IAAF na tegoroczne MŚ w Dosze, oraz przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Dziś rozegrano również m.in. maraton w Łodzi, który w latach 2015-16 miał rangę mistrzostw kraju. Tam najszybsza w rywalizacji kobiet okazała się mistrzyni Polski z 2017 roku, Dominika Stelmach (2:39:11).