Dookoła Katalonii: Formolo wygrywa na solo, wyścig dla Lopeza

• Data publikacji: 31.03.2019, 14:45

Włoch Davide Formolo z drużyny Bora-hansgrohe okazał się najlepszy na ostatnim etapie tegorocznego wyścigu Volta a Catalunya. Zwycięzcą całego wyścigu został Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez (Astana Pro Team). Rafał Majka (Bora-hansgrohe) zajął w nim siódme miejsce.

Ostatni etap liczył 146 km i tradycyjnie kończył się na rundach w Barcelonie, na których kolarze pokonywali osiem razy podjazd pod Montjuïc (2,2 km długości; średnie nachylenie 5,3 %).

Na początku etapu utworzyła się dość spora ucieczka, w której byli: Carlos Verona (Movistar), James Knox (Deceuninck-Quick Step), Davide Formolo (Bora-Hansgrohe), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Alexandr Riabushenko (UAE Team Emirates), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Danilo Wyss (Dimension Data), Patrick Bevin (CCC Team), Jesús Herrada (Cofidis), Fernando Barceló (Euskadi-Murias) i Nick van der Lijke (Roompot-Charles).

Punkty na pierwszej premii górskiej zgarnął Thomas de Gendt, który chciał przypieczętować swój triumf w klasyfikacji górskiej wyścigu. Tempo w peletonie było dość mocne za sprawą drużyn Mitchelton - Scott i Team Sky, które próbowały zaatakować pozycje lidera wyścigu. W ucieczce również kolarze jechali mocno przez co zaczęła się ona dzielić.

W wyniku kraksy na 40 km przed końcem z wyścigu musieli wycofać się Romain Bardet (Ag2r La Mondiale) i Marc Soler (Movistar), którzy zajmowali miejsca w czołowej dziesiątce w generalce. Ucierpiał również Łukasz Owsian (CCC Team). Od kompanów z ucieczki odskoczył Davide Formolo, a w peletonie na akcję zdecydował się Simon Yates (Mitchelton - Scott) i Nairo Quintana (Movistar). Koła próbowali im dotrzymać Sebastian Henao (Sky), Michael Woods (EF Education First) i Andrey Zeits (Astana). Ta akcja została skasowana przez peleton, ale potem znów zaatakowali bracia Simon i Adam Yates. Adam przez pewien czas był nawet wirtualnym liderem wyścigu, ale i ta akcja nie przyniosła powodzenia.

Tymczasem samotnie jadący z przodu Formolo utrzymał swoją przewagę do samego końca i odniósł bardzo ładne zwycięstwo etapowe. Grupę faworytów przyprowadził Enric Mas (Deceuninck – Quick Step), a za nim na metę przyjechał Maximiliana Schachmanna (BORA-hansgrohe). Rafał Majka zajął 11. miejsce.

W klasyfikacji generalnej dzięki pomocy kolegów z zespołu zwyciężył Miguel Angel Lopez. 14 sekund stracił do niego Adam Yates, a 17 Egan Bernal (Team Sky). Rafał Majka przesunął się w górę i zakończył wyścig na 7. miejscu.