Biegi - PŚ: Klaebo obronił Kryształową Kulę, piękne pożegnanie Harveya

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 24.03.2019, 17:00

Johannes Hoesflot Klaebo odparł atak Aleksandra Bolszunowa, zwyciężył w Finale Pucharu Świata i po raz drugi z rzędu wywalczył Kryształową Kulę w klasyfikacji generalnej cyklu. W pięknym stylu z kibicami pożegnał się Alex Harvey – kanadyjski mistrz w ostatnim biegu w karierze stanął na podium przed własną publicznością.

Ostatni bieg mężczyzn w sezonie miał wyłonić triumfatora w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Od kilku tygodni Johannes Hoesflot Klaebo i Aleksander Bolszunow toczyli ze sobą zacięte boje, zamieniając się na miejscu lidera cyklu. Przed decydującym wyścigiem na 15 km łyżwą broniący tytułu Norweg miał nad rosyjskim rywalem 42 punkty przewagi oraz blisko minutę zapasu na starcie. Bolszunow z kolei nie miał nic do stracenia – chcąc walczyć o triumf w „generalce”, musiał dogonić rywala. Z pomocą Alexa Harveya ruszył w pościg za Klaebo, z kilometra na kilometr zmniejszając stratę. Po 8 km biegu Rosjanin dopadł Norwega, ale nie dał rady go zgubić. Klaebo spokojnie utrzymał się za rywalem, a na finiszu nie miał sobie równych. Tym samym Norweg sięgnął po drugą z rzędu Kryształową Kulę w karierze, a Aleksander Bolszunow musi się zadowolić triumfem w klasyfikacji dystansowej.

Drugie miejsce w Finale Pucharu Świata w Quebecu, po pięknej walce na ostatniej prostej zajął Alex Harvey, który o 0.1 sek. wyprzedził Bolszunowa. Dla podwójnego mistrza świata z Kanady ten start był szczególny, bo ostatni w karierze. Harvey w wielkim stylu pożegnał się z wyczynowym bieganiem, stając przed własną publicznością na drugim stopniu podium i dodatkowo notując najlepszy czas netto wyścigu. Łącznie w Pucharze Świata startował 257 razy, w tym 28 razy kończył zmagania w najlepszej trójce. Siedem razy wygrywał. Alex Harvey ma także w kolekcji pięć medali mistrzostw świata, w tym dwa tytuły mistrzowskie. Największy sukces odniósł w Lahti w 2017 roku, kiedy zdobył złoto w prestiżowym biegu na 50 km stylem dowolnym.

W sezonie 2018/2019 jedynym Polakiem, który punktował w Pucharze Świata był Maciej Staręga. Z dorobkiem 33 punktów został sklasyfikowany na 96 pozycji w klasyfikacji generalnej. Staręga czterokrotnie punktował w sprintach łyżwą. Najlepiej spisał się w Toblach, gdzie zajął 11 pozycję.