Biegi - PŚ: Nilsson najlepsza w Quebecu, Oestberg z Kryształową Kulą!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 24.03.2019, 15:19

Stina Nilsson wygrała Finał Pucharu Świata w Quebecu. Ingvild Flugstad Oestberg odebrała pierwszą w karierze Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Therese Johaug triumfowała w klasyfikacji dystansowej.

Po triumfach w sprincie łyżwą i biegu ze startu wspólnego klasykiem przed ostatnim startem sezonu Stina Nilsson miała nad rywalkami z Norwegii  ponad pół minuty przewagi. Szwedka wyruszyła na trasę samotnie i w swoim tempie pokonała cały dystans 10 km techniką dowolną. Z tyłu goniły Ingvild Flugstad Oestberg i Therese Johaug, która mimo kilkusekundowej straty na starcie szybko dołączyła do koleżanki z reprezentacji. Stina Nilsson kontrolowała sytuację do końca i nie dała się dogonić rywalkom. Therese Johaug minęła linię mety 12 sekund po Szwedce, a Oestberg finiszowała tuż za nią. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Kristę Parmakoski, Ebbę Andersson i Jonnę Sundling.

Trzy najlepsze zawodniczki Finału Pucharu Świata w Quebecu kończą sezon 2018/2019 z kryształowymi kulami i medalami mistrzostw świata na koncie. Klasyfikację generalną Pucharu Świata po raz pierwszy w karierze wygrała Ingvild Flugstad Oestberg. Norweżka do końca walczyła o Kryształową Kulę z Natalią Niepriajewą, jednak Rosjanka miała słabsze ostatnie występy. W niedzielnym biegu awansowała z 20 miejsca na 12, ale nie pozwoliło jej to odrobić straty punktowej do Oestberg. Dzięki drugiemu miejscu w kanadyjskim mini tourze i najlepszemu czasowi netto w ostatnim biegu sezonu na najniższy stopień podium w „generalce” PŚ wskoczyła Therese Johaug. Norweżka o kilka punktów wyprzedziła Kristę Parmakoski. Johaug triumfowała także w klasyfikacji dystansowej.

Polki w Kanadzie nie startowały. Nasze młode zawodniczki rywalizowały w ten weekend  w zawodach Slavic Cup na Słowacji (piszemy o tym TUTAJ). Jedyną Polką, która w obecnym sezonie punktowała w Pucharze Świata była Monika Skinder – w sprincie łyżwą w Dreźnie zajęła 20 miejsce.