Biegi narciarskie: Izabela Marcisz wygrała Slavic Cup

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 24.03.2019, 12:47

Ostatnie w sezonie zawody Pucharu Kontynentalnego Slavic Cup zdominowali reprezentanci Polski. Wśród kobiet zwycięstwa odniosły Justyna Kowalczyk i Izabela Marcisz, a u mężczyczn dwa razy najlepszy był Dominik Bury. Iza Marcisz wygrała klasyfikację generalną Slavic Cup, dzięki czemu Polki zyskały dodatkowe miejsce w rywalizacji Pucharu Świata w kolejnym sezonie.

Na zakończenie zmagań w Slavic Cup rozgrano biegi dystansowe klasykiem i biegi masowe łyżwą. W sobotę zawodnicy rywalizowali w wyścigach indywidualnych techniką klasyczną na dystansach 5 i 10 km. W gronie 28 biegaczek triumfowała Justyna Kowalczyk, dla której być może było to pożegnanie z zawodami FIS. Ponad pół minuty gorszy czas od dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej zanotowała Izabela Marcisz, a na najniższym stopniu podium stanęła Eliza Rucka (+44.3). Poza podium najlepsza reprezentantka gospodarzy, doświadczona Alena Prochazkova, a dalej kolejne polskie kadrowiczki: Urszula Łętocha, Magdalena Kobielusz, Monika Skinder, Agata Warło i Weronika Kaleta. W najlepszej 15-stce bieg ukończyły jeszcze trenująca poza kadrami Ewelina Kołodziej (13 pozycja) i zawodniczka z młodzieżówki – Marcelina Wojtyła (14 miejsce).

W biegu ze startu wspólnego na 10 km techniką dowolną najlepsza była Izabela Marcisz. Siedem sekund straty do Polki zanotowała Alena Prochazkova, a na trzeciej pozycji finiszowała Urszula Łętocha (+34.2). Poza podium Magdalena Kobielusz, Weronika Kaleta i Agata Warło. Ze znacznie większymi stratami czasowymi na mecie zameldowały się Monika Skinder (8 miejsce), Marcelina Wojtyła (10 miejsce) i Ewelina Kołodziej (12 Miejsce).

Izabela Marcisz z ogromną przewagą wygrała klasyfikację genralną Slavic Cup kobiet w sezonie 2018/2019. Najlepsza obecnie polska biegaczka dystansowa miała 234 pkt. przewagi nad Elizą Rucką, a trzecia była Agata Warło. Zwycięstwo Marcisz jest ważne w kontekście przyszłego sezonu. Iza wraz z triumfem w Pucharze Kontynentalnym wywalczyła sobie prawo startu w 1. periodzie Pucharu Świata 2019/2020 spoza puli narodowej. Co za tym idzie – w przyszłym roku Polki w pucharowych zmaganiach będą mogły wystawić cztery a nie trzy zawodniczki.

W biegach męskich w słowackiej Kreminicy – Skałce dwukrotnie triumfował Dominik Bury. Reprezentant Polski pewnie wygrał zarówno w klasyku, jak i w łyżwie. W wyścigu stylem klasycznym na podium stanął wraz z kolegami z kadry – Maciejem Staręgą i Mateuszem Haratykiem. W biegu masowym łyżwą dobry start zaliczył Paweł Klisz, ktry przegrał z Dominikiem o niespełna 6 sekund. Na trzecim stopniu podium ponownie stanął Haratyk. W klasyfikacji generalnej Slavic Cup Domnik Bury zajął drugie miejsce, a zwyciężył Słowak Jan Koristek.