Łyżwiarstwo figurowe – MŚ: Chińczycy triumfują w Saitamie

• Data publikacji: 21.03.2019, 14:22

Wenjing Sui i Cong Han wywalczyli tytuł Mistrzów Świata w rywalizacji par sportowych w japońskiej Saitamie. Liderzy po programie krótkim Evgenia Tarasova i Vladimir Morozov w programie dowolnym popełnili kilka błędów i tym samym zdobyli srebro. Brąz powędrował w ręce awansujących z czwartej pozycji Natalii Zabiiako i Alexandra Enberta. Mistrzowie Europy Vanessa James i Morgan Cipres podnieśli się po porażce w programie krótkim awansując z siódmej pozycji na piątą.

W Saitamie wręczono pierwsze medale Mistrzostw Świata. Złoto w konkurencji par sportowych wywalczyli srebrni medaliści olimpijscy z Pjongczangu Wenjing Sui i Cong Han. Chińczycy w Saitama Super Arena zaprezentowali bardzo dobry program dowolny do „Rain, In Your Black Eyes”. Rozpoczęli od potrójnego podnoszenia twistowego ocenionego na czwarty poziom. Następnie wykonali czysto i pewnie trójkombinację 3T+2T+2T. Salchow z trzema obrotami zarówno ten wyrzucany jak i ten wykonywany obok siebie nie sprawił chińskiej parze żadnych problemów. Wicemistrzowie olimpijscy zaprezentowali podnoszenia ocenione na czwarty poziom trudności. Program dowolny utrzymany w zawrotnym tempie oceniony został na 155.60 pkt. W łącznej ocenie Chińczycy uzyskali 234.84 pkt i tym samym zdobyli drugi w karierze złoty medal Mistrzostw Świata.

„Cieszymy się, że zaprezentowaliśmy najlepszy występ i tym samym wygraliśmy Mistrzostwa Świata. Mieliśmy ciężki okres, w którym nie mogliśmy się tak dobrze przygotować i nie mieliśmy zbyt wiele czasu na trening. Nasi trenerzy i nasz zespół zapewnili nam wiele wsparcia i czuliśmy, że możemy to zrobić i zdobyć tytuł. Wygrana po raz drugi była trudniejsza” – powiedziała Sui.

Liderzy po programie krótkim Evgenia Tarasova i Vladimir Morozov przed publicznością zgromadzoną w Saitama Super Arena zaprezentowali się do utworu „Winter” rozpoczynając od potrójnego podnoszenia twistowego ocenionego na najwyższy, czwarty poziom. Problemy u Rosjan pojawiły się, gdy wykonując potrójnego Salchowa Vladimir miał problemy przy lądowaniu. Kłopoty były także przy trójkombinacji, tutaj Vladimir przy Toeloopie z trzema obrotami podparł się ręką. W programie dowolnym u Rosjan pojawił się wyrzucany Rittberger z trzema obrotami oraz potrójny Salchow czysto i pewnie wykonane przez Evgenię. Dwukrotni mistrzowie Europy zdobyli w łącznej ocenie 228.47 pkt.

„Jesteśmy zadowoleni z naszego programu dowolnego i cieszymy się, że mogliśmy wykonać dwa dobre programy. Pojawiły się tylko małe błędy, ale nie odegrały większej roli. Jesteśmy zadowoleni z drugiego miejsca oraz z faktu, że udało nam się wykonać wszystkie zaplanowane elementy” – zaznaczyła Evgenia Tarasova.

Brązowy medal powędrował w ręce Natalii Zabiiako i Alexandra Enberta, którzy po programie krótkim zajmowali czwartą pozycję. Rosyjska para swój program dowolny zaprezentowała do „Toi et Moi” wykonując potrójnego Salchowa, wyrzucanego potrójnego Flipa oraz Rittbergera, a także trójkombinację skoków. Brązowi medaliści Mistrzostw Europy w łącznej ocenie zdobyli 217.98 pkt i tym samym po raz pierwszy stanęli na podium Mistrzostw Świata. Mimo czysto wykonanego programu Cheng Peng i Yang Jin spadli z trzeciej pozycji na czwartą kończąc mistrzostwa poza podium. Z kolei Mistrzowie Europy Vanessa James i Morgan Cipres po porażce w programie krótkim awansowali z siódmego miejsca na piąte.