Badminton: dwa medale Polaków w Pszczynie

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 17.03.2019, 19:08

Joanna Podedworny w singlu oraz debel Jakub Melaniuk/Szymon Ślepecki zajęli trzecie miejsca w zakończonym w Pszczynie badmintonowym Polish U17 International.

Nasza młodziutka, szalenie utalentowana singlistka przebyła długą drogę do podium. Od piątku pokonała kolejno Słowaczkę Olivię Kadlecovą, Justynę Biernot, Czeszkę Veronikę Veselą oraz Hiszpankę Lucię Rodriguez. Dopiero w półfinale znalazła pogromczynię w osobie Angielki Gauri Shidhave, która w finale przegrała z najwyżej notowaną, grającą świetny badminton Anią Setien. Hiszpanka nie straciła w całym turnieju nawet seta, żadna z rywalek nie była jej w stanie choć w minimalnym stopniu zagrozić. Z Polek w ćwierćfinale grała tylko Podedworny, o jeden wygrany mecz od tego osiągnięcia były Daria Zimnol i Dominika Gajda. Pozostałe Polki odpadły w pierwszych dwóch rundach.

Także na półfinale turniej w Pszczynie zakończyli Szymon Ślepecki i Jakub Melaniuk, pokonani w trzysetowym boju przez rozstawionych z dwójką Niemców Malika Burakkadiego i Kian-Yu Oei. Para o typowo niemieckich nazwiskach w finale uległa rozstawionym z jedynką Serbom Sergejowi Lukicowi i Mihajlo Tomicowi. Żadnej innej polskiej parze nie udało się nawet awansować do ćwierćfinału turnieju.

Lukic i Tomic mieli zagrać w jeszcze jednym finale - gry mieszanej. Do meczu jednak ostatecznie nie doszło, bo Lukic wraz z Sarą Loncar mecz oddali walkowerem. Tomic stanął po raz drugi na najwyższym stopniu podium, u jego boku złotym medale udekorowana została Andjela Vitman. W ćwierćfinale zagrali Adrian Krawczyk i Julia Pławecka, pokonani w tej fazie przez Hiszpanów Jacobo Fernandeza i Lucię Rodriguez. Joanna Podedworny i Andrzej Niczyporuk na tym samym etapie turnieju musieli uznać wyższość Czechów Adama Ehma i Kateriny Valentovej, choć pierwszego seta wygrali do 16. Z późniejszymi triumfatorami z Serbii przegrali walkę o medal Mikołaj Szymanowski i Julia Prokopczuk.

Singla chłopców wygrał Kian-Yu Oei, w finale pokonując Sergeja Lukica z Serbii. Z nim to w ćwierćfinale przegrał wyrównany pojedynek Andrzej Niczyporuk. Mikołaj Szymanowski podium przegrał bardzo pechowo. O wyniku meczu ćwierćfinałowego z Luksemburczykiem Jerome Pauquetem decydowały nerwowe wymiany w końcówce trzeciego seta. Polak ostatecznie przegrał 23:25, a rywal stał się największą niespodzianką turnieju.

Jedną polską parę mieliśmy w ćwierćfinałach debla dziewcząt. Anna Czuchra i Kinga Stokfisz przegrały w nim z Czeszkami Sonią Horinkovą i Kateriną Valentovą, które ostatecznie zajęły drugie miejsce, pokonane w finale przez Angielki Lisę Curtin i Gauri Shidhave.

Wyniki Polaków w Pszczynie

Wyniki turnieju

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.