Biegi - PŚ: triumfy Nilsson i Klaebo, Norwegowie bliżej Kryształowych Kul

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 16.03.2019, 16:29

Sprinty techniką dowolną w Falun wygrali Stina Nilsson i Johannes Hoesflot Klaebo. Polacy odpadli w kwalifikacjach. W wyścigu po Kryształowe Kule w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata reprezentanci Norwegii umocnili się na prowadzeniu.

Biegi sprinterskie stylem dowolnym w szwedzkim Falun dostarczyły kibicom sporo emocji. Wiosenne temperatury i miękki śnieg na trasie sprawiały, że w zawodnicy mieli spore problemy i nie uniknęli upadków. Mimo wszystko zmagania zdominowali faworyci.

W gronie kobiet pewny triumf przed własną publicznością odniosła Stina Nilsson. Szwedka pokonała odwieczną rywalkę zza miedzy – Maiken Caspersen Fallę. Na najniższym stopniu podium uplasowała się kolejna zawodniczka gospodarzy – Maja Dahlqvist, która na finiszu wyprzedziła koleżankę z reprezentacji, Idę Ingemarsdotter.

Największą wygraną w dzisiejszym biegu jest jednak piąta na mecie Ingvild Flugstad Oestberg. Norweżka walcząca z Natalią Niepriajewą o Kryształową Kulę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobyła w Falun bardzo ważne punkty. Przed biegiem jej przewaga nad Rosjanką wynosiła zaledwie dwa oczka. Niepriajewa nie przebrnęła kwalifikacji, a Oestberg świetnie wykorzystała potknięcie rywalki, po raz drugi w tym sezonie awansując do finału sprintu. Na cztery biegi przed końcem sezonu przewaga Norweżki w Pucharze Świata wzrosła do 47 punktów.

Finał sprintu mężczyzn zdominowali reprezentanci z kraju fiordów. Kolejne zwycięstwo w sezonie odniósł Johannes Hoesflot Klaebo, choć dominacja Norwega nad kolegami z kadry nie była aż tak wyraźna jak zazwyczaj. Mistrz świata w sprincie z Seefeld minął rywali dopiero na ostatniej prostej. Za jego plecami finiszowali Emil Iversen i Sindre Bjoernestad Skar. Poza podium Federico Pellegrino i najlepszy dziś zawodnik gospodarzy – Martin Bergstroem.

Johannes Hoesflot Klaebo dzięki zwycięstwu powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nad Aleksandrem Bolszunowem do 102 punktów. Rosjanin w sprincie w Falun odpadł w półfinale i został sklasyfikowany na 9. pozycji.

W kwalifikacjach sprintów wystąpiło trzech Polaków, ale żaden z Biało-Czerwonych nie awansował do 30-stki. Najlepszy z naszych biegaczy – Maciej Staręga – zajął 41. miejsce, ze stratą ponad 10 sekund do Klaebo.  Dziesięć lokat niżej sklasyfikowano Dominika Burego (+12.73), a na 61. miejscu w gronie 65. zawodników zmagania ukończył Kamil Bury (+16.33).

Jutro w Falun biegi indywidualne techniką dowolną na dystansie 10 i 15 km.