Biegi narciarskie - PŚ: gospodarze najlepsi w sprintach w Drammen

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 12.03.2019, 15:16

Maiken Capersen Falla i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali sprinty techniką klasyczną w Drammen. Polacy odpadli w eliminacjach. Trwa emocjonująca walka o Kryształowe Kule w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Tradycyjne miejskie sprinty stylem klasycznym w Drammen zdominowali Norwegowie. Mistrzowie Świata z Seefeld w tej specjalności – Maiken Caspersen Falla i Johannes Hoesflot Klaebo – nie dali rywalom szans na nawiązanie walki przed własną publicznością. Zarówno Falla jak i Klaebo wygrali dziś wszystkie biegi dnia – od kwalifikacji po finały. Pozostali zawodnicy walczyli o pozostałe miejsca na podium.

Szyki Falli w finale jak zwykle próbowała pokrzyżować Stina Nilsson, jednak Szwedka wyraźnie osłabła na finiszowej prostej. Z pozycji liderki spadła na miejsce poza podium. Nilsson, poza zdecydowanie najszybszą Maiken Caspersen Fallą, na ostatnich metrach wyprzedziły także Astrid Uhrenholdt Jacobsen i Natalia Niepriajewa. Trzecie miejsce Rosjanki sprawiło, że w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Niepriajewa niemalże dogoniła Ingvild Fluhgstad Oestberg, która odpadła z rywalizacji w ćwierćfinale. Tym sposobem na pięć biegów przed końcem sezonu Niepriajewa traci do liderki Pucharu Świata raptem dwa punkty i ma bardzo dużą szansę, by sięgnąć po końcowy triumf.

Finał mężczyzn był popisem Johannesa Hoesflota Klaebo, który zaraz po starcie narzucił niezwykle wysokie tempo i zostawił rywali daleko w tyle. Norweg zwyciężył bardzo pewnie, odbierając zarazem Aleksandrowi Bolszunowowi żółtą koszulkę lidera Pucharu Świata, którą utracił na jego rzecz podczas startu w maratonie w Oslo. Bolszunow odpadł z rywalizacji w ćwierćfinale, kiedy po nie najlepszym finiszu wyprzedzili go Calle Halfvarsson i Norweg Paal Troean Aune. Ostatecznie został sklasyfikowany na 13. pozycji, a w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata traci do Klaebo 31 punktów. Na podium w Drammen – obok Johannesa Hoesflota Klaebo – stanęli Eirik Brandsdal i Richard Jouve.

W kwalifikacjach sprintu wystąpili dwaj reprezentanci Polski: Maciej Staręga i Kamil Bury. Nasi biegacze zajęli miejsca w piątej dziesiątce: Staręga był 41. (+11.26 sek. straty do Klaebo), a Bury 47. (+13.51) w stawce 53. zawodników.