Rugby 7 - World Series: niespodzianki w Vancouver

• Data publikacji: 11.03.2019, 18:01

Za nami szósty z dziesięciu turniejów World Rugby Sevens Series. W kanadyjskim Vancouver triumfowali reprezentanci Republiki Południowej Afryki. W finale pokonali Francuzów, dla których był to zdecydowanie najlepszy występ w sezonie. Na najniższym stopniu podium stanęli Fidżyjczycy. W turnieju byliśmy świadkami kilku niespodzianek.

Reprezentanci Republiki Południowej Afryki od początku grali nadzwyczaj dobrze. Zwycięzcy poprzedniej edycji cyklu w grupie pewnie pokonali reprezentantów Chile (43-0), Walii (19-10) i liderów klasyfikacji generalnej w tym sezonie – Amerykanów (19-7). W fazie pucharowej najpierw nie dali szans Argentynie (33-12) a następnie dość niespodziewanie rozbili reprezentantów Fidżi (31-12). Dzięki temu awansowali do finału, gdzie spotkali się z rewelacją turnieju – Francją. Trójkolorowi wyszli z grupy dzięki zwycięstwom nad Australią (21-17) i Hiszpanią (26-10). W ćwierćfinale niespodziewanie pokonali finalistów sprzed tygodnia – reprezentantów Samoa (35-12). W półfinale sensacyjnie rozgromili Amerykanów 33-5. W meczu o złoto ulegli jednak Francuzom 12-21. Brązowe medale zdobyli Fidżijczycy, którzy wygrali z Amerykanami 24-14. Już w ćwierćfinale odpadli Nowozelandczycy. Już w fazie grupowej sensacyjnie ulegli Hiszpanom 24-26 i choć z grupy i tak awansowali z pierwszego miejsca, to pechowo trafili w ćwierćfinale na Fidżi. Przegrali z mistrzami olimpijskimi 21-22.

W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzą Amerykanie. Mają 7 punktów przewagi nad Nową Zelandią. Trzecie miejsce zajmują Fidżijczycy, a na miejsce premiowane awansem na igrzyska powrócili reprezentanci RPA, którzy dzięki zwycięstwu o 9 punktów wyprzedzają Anglików. Zawodnicy z Wysp Brytyjskich zajęli w Kanadzie 6. miejsce.