Łyżwiarstwo figurowe - MŚJ: Kanadyjczycy ze złotem

• Data publikacji: 11.03.2019, 12:09

Kanadyjska para taneczna Marjorie Lajoie i Zachary Lagha wywalczyła złoty medal podczas Mistrzostw Świata Juniorów odbywających się z Zagrzebiu. To pierwsze złoto od 13 lat dla Kanady. Srebrny medal trafił w ręce Rosjan Elizavety Khudaiberdievy i Nikity Nazarova. Podium zamknęli ich rodacy Sofia Shchevchenko i Igor Eremenko.

W rywalizacji par tanecznych po 13-latach ponownie na najwyższym stopniu podium stanęła Kanadyjska para. Marjorie Lajoie i Zachary Lagha utrzymali swoją pozycję po tańcu rytmicznym i wywalczyli złoty medal dla swojego kraju. Program dowolny zaprezentowali do utworu „Warsaw Concerto” w wykonaniu Richarda Addinsella. Przed publicznością zgromadzoną w Zagrzebiu Kanadyjczycy wykonali bardzo trudne podnoszenia oraz sekwencję twizzli, których trudność sędziowie ocenili na czwarty poziom. Najsłabszym elementem w programie Kanadyjczyków okazała być się sekwencja kroków wykonywana po linii prostej, która oceniona została na drugi poziom. Marjorie Lajoie i Zachary Lagha programem dowolnym ustanowili nowy rekord sezonu (105.96pkt) i tym samym wywalczyli swój pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów.

„Czujemy się niesamowicie, będąc pierwszymi Mistrzami Świata Juniorów od czasu, gdy Tessa Virtue i Scott Moir dokonali tego w 2006 roku, oni są naszą inspiracją i mamy nadzieję pójść w ich ślady” – powiedziała Marjorie Lajoie.

Rosjanie Elizaveta Khudaiberdieva i Nikita Nazarov zaprezentowali swój program dowolny na równie wysokim poziomie co Kanadyjczycy. Zarówno piruety, podnoszenia, jak i sekwencja twizzli oceniona została na czwarty poziom. Brązowi medaliści finału zawodów z cyklu Grand Prix wśród juniorów łącznie uzyskali notę 171.22 pkt. „Nie marzyliśmy nawet o takim wyniku” powiedziała 16-letnia Elizaveta.

Brązowy medal powędrował do tegorocznych zwycięzców cyklu zawodów Junior Grand Prix  Sofii Shchevchenko i  Igora Eremenko, którzy zaprezentowali program dowolny oceniony na 102.87 pkt. W łącznej ocenie Rosjanie uzyskali 170.43 pkt. „Nie potrafię opisać naszych emocji"- powiedziała Shchevchenko. „Zakończyliśmy niesamowity sezon - najlepszy sezon naszej dotychczasowej kariery” – dodała.

W rywalizacji wśród par tanecznych zobaczyć mogliśmy reprezentantów Polski. Olivia Olivier i Petr Paleev nie zakwalifikowali się do programu dowolnego i tym samym ukończyli Mistrzostwa Świata Juniorów na 28. miejscu.