Short track - MŚ: dominacja Korei Południowej ostatniego dnia

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 10.03.2019, 18:47

Dominację reprezentacji Korei Południowej można było zobaczyć ostatniego dnia Mistrzostw Świata w short tracku na torze w Sofii. Azjaci indywidualnie zdobyli dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy medal, a do tego dołożyli zwycięstwa w sztafetach.

Dzień w Sofii zaczął się od wyścigów klasyfikacyjnych na 1000 metrów kobiet, w których startowały Natalia Maliszewska i Nicole Mazur. Pierwsza z wymienionych wygrała swój wyścig z Ukrainką Mariią Uzakovą, Bułgarką Zornicą Penchevą i Chorwatką Valentiną Ascic, co dało jej 31. miejsce w zawodach.  Generalnie jednak Polka swój kapitalny sezon kończy bez medalu Mistrzostw Świata, co jest pewnie dla niej sporym zawodem, jednak i tak za minione miesiące należą się jej ogromne brawa. Mazur przegrała tylko w swoim wyścigu z Alyson Charles z Kanady, ale jej rezultat dał wyższe od koleżanki z reprezentacji 27. miejsce. U mężczyzn na tym samym etapie rywalizacji drugi w swoim wyścigu był Bartosz Krzemiński, przegrywając tylko z Łotyszem Reinisem Berzinsem. Polak zajął 32. miejsce.

Po południu odbyły się ostatnie finały zawodów w stolicy Bułgarii. Na najkrótszym z dystansów tego dnia – 1000 metrów– rozegrano ćwierćfinały, półfinały i finały, zarówno w rywalizacji kobiet, jak i mężczyzn. U pań bezkonkurencyjna była Holenderka Suzanne Schulting, która dziś była niepokonana i zdobyła złoto, w finale pokonując o 0,201 sekundy Min Jeong Choi z Korei Południowej. Srebrna medalistka była z kolei szybsza od Kim Boutin ledwie o błysk łyżwy – 0,024 sekundy. U panów rywalizację zdominowali reprezentanci Korei Południowej. Złoto przypadło Hyo Jun Limowi, który w finale wyprzedził swojego rodaka Dae Heon Hwanga. Brąz powędrował do Europy – konkretnie do Semena Elistratova z Rosji.

Po tym zostały rozegrane ostatnie konkurencje indywidualne zawodów w Bułgarii – superfinały na 3000 metrów kobiet i mężczyzn. U kobiet najlepsza okazała się ponownie Suzanne Schulting, która Min Jeong Choi wyprzedziła o 0,100 sekundy. Brązowy medal dla innej Koreanki – Ji Yoo Kim. Wśród mężczyzn złoty medal też wywalczył Koreańczyk – Hyo Jun Lim pokonał Rosjanina Semena Elistratova i Keitę Watanabe z Japonii.

Mistrzostwa zakończyły finały sztafet. Panie startowały naturalnie na dystansie 3000 metrów, panowie mieli po swoim występie w nogach o 2000 metrów więcej. Wśród kobiet złoto – a jakże inaczej – dla Korei Południowej. Reprezentacja tego kraju pokonała Rosję (+0,449) i Kanadę z liderką ich stafety – Kim Boutin (+1,080). W rywalizacji męskiej do Azji poleciały aż dwa medale. Korea Południowa wyprzedziła Chiny (+0,359) i Węgry (+0,669).

Wyniki ostatniego dnia:

1000 metrów kobiet:

1. Suzanne Schulting – Holandia – 1:28,986
2. Min Jeong Choi – Korea Południowa – 1:29,187

1. Suzanne Schulting – Holandia – 5:26,880
2. Min Jeong Choi – Korea Południowa – 5:26,980
3. Ji Yoo Kim – Korea Południowa – 5:27,039