Biegi - Slavic Cup: rozdano pierwsze medale mistrzostw Polski

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 10.03.2019, 12:55

Zawody Pucharu Kontynentalnego Slavic Cup, rozgrywane w weekend na Kubalonce, były jednocześnie pierwszymi biegami tegorocznych mistrzostw Polski w biegach narciarskich. Wygrywali faworyci – mistrzami kraju w sprintach techniką klasyczną zostali Monika Skinder i Maciej Staręga, a w biegach indywidualnych łyżwą najlepsi okazali się Izabela Marcisz i Dominik Bury.

Mistrzostw Polski Seniorów w Biegach Narciarskich nie udało się w tym roku przeprowadzić w trakcie sezonu, stąd decyzja, by zawody Pucharu Kontynentalnego Slavic Cup na Kubalonce były jednocześnie pierwszą częścią krajowego czempionatu. Termin został wybrany niezbyt szczęśliwie, gdyż w tym czasie odbywa się zarówno Puchar Świata w Oslo (na który nasi reprezentanci nie pojechali), jak i Uniwersjada w Krasnojarsku, gdzie startuje grupa kadrowiczów z pierwszych reprezentacji oraz z młodzieżówki. Biegacze do rywalizacji w sprintach stylem klasycznym i biegach indywidualnych techniką dowolną na dystansie 10 i 15 km przystąpili więc w okrojonych składach. Zmagania przebiegały bez większych niespodzianek. Rywalizację w gronie kobiet zdominowały podopieczne trenera Wieretielnego i Justyny Kowalczyk, a wśród mężczyzn zwycięstwa odnieśli zawodnicy z kadry A.

Sprint techniką klasyczną w ramach Slavic Cup wygrała Słowaczka Alena Pochazkova, która na finiszu była minimalnie szybsza od Moniki Skinder. Polska wicemistrzyni świata juniorów tym samym zdobyła trzecie z rzędu złoto mistrzostw Polski w sprincie. Kolejne miejsca dla Izabeli Marcisz i Elizy Ruckiej. Na podium w rywalizacji męskiej w komplecie zameldowali się zawodnicy trenera Tadeusza Krężeloka. Zwyciężył Maciej Staręga przed Dominikiem i Kamilem Burymi.

W biegu na 10 km łyżwą bezkonkurencyjna była Izabela Marcisz, która uzyskała czas o minutę i 20 sekund lepszy od Słowaczki Prohazkovej. Trzecia w klasyfikacji i zarazem srebrna medalistka mistrzostw Polski Magdalena Kobielusz finiszowała ze stratą +1:48.3 sek. do Marcisz. Brązowy medal mistrzostw kraju przypadł Agacie Warło (+2:11.7).

Jeszcze większą przewagę nad rywalami na dystansie 15 km techniką dowolną miał Dominik Bury. Maciej Staręga i Kamil Bury zrezygnowali ze startu w tym biegu. W tej sytuacji srebrny medal mistrzostw Polski przypadł Mariuszowi Michałkowi (+3:14.3). Brązowy medal krajowego czempionatu wywalczył serwisant kobiecej kadry A - Mateusz Chowaniak - zawodnik, który nie ma aktywnej licencji FIS i w zawodach Slavic Cup nie figuruje. Czwarte miejsce zajął będący w takiej samej sytuacji jak Chowaniak trener zakopiańskiego SMS-u, Marcin Rzeszótko. Kolejne lokaty dla Krzysztofa Małkińskiego oraz dwóch kadrowiczów z młodzieżówki: Wiktora Czaji i Michała Boreczka.

Druga część Mistrzostw Polski Seniorów w Biegach Narciarskich ma odbyć się na Kubalonce w dniach 28-31 marca. Zawodnicy planowo mają rywalizować w biegach długich ze startu wspólnego stylem klasycznym (15/30 km), sprintach drużynowych łyżwą, sztafetach i sprintach drużynowych mieszanych klasykiem. Rezerwową lokalizacją są Jakuszyce.