Narciarstwo alpejskie – PŚ: norweska dominacja w Słowenii!

• Data publikacji: 09.03.2019, 16:30

Henrik Kristoffersen wygrał slalom gigant w Kranjskiej Gorze. Norweg po raz kolejny potwierdził, że udało mu się w tym sezonie znacznie poprawić swoją jazdę w tej konkurencji. Poza nim na podium stanęło dwóch zawodników, którzy nigdy wcześniej nie zaliczyli tak udanego występu. Polacy nie startowali.

Henrik Kristoffersen prowadził już na półmetku dzisiejszych zawodów, których start był opóźniony o dwie godziny. Norweg pokonał trasę w czasie 1:14,25, co pozwoliło mu o 0,27 sekundy wyprzedzić Alexisa Pinturaulta z Francji. Trzeci na półmetku był inny Norweg – Leif Kristian Nestvold-Haugen. Do swojego rodaka stracił 0,32 sek. Tuż za podium po pierwszej części zmagań był najlepszy w Pucharze Świata Marcel Hirscher. Austriak tracił 0,41 sek. do prowadzącego.

Drugi przejazd przyniósł sporo zmian. Co prawda Kristoffersen obronił prowadzenie osiągając łączny czas 2:26,63, jednak na drugim miejscu stanął jego rodak – Rasmus Windingstad. Dla 25-latka obecny sezon jest najlepszym w karierze. Niedawno w Bansku zaliczył najlepsze w karierze występy zajmując dwukrotnie 7. miejsce. Od dziś może się już pochwalić zajęciem miejsca na podium. Niespełna 26-letni alpejczyk zaliczył w drugim przejeździe świetny występ, dzięki któremu awansował z 7. miejsca na drugie. Do Kristoffersena stracił tylko 0,24 sek. Również na najniższym stopniu podium znalazł się zawodnik dla którego jest to największe osiągnięcie w karierze – Marco Odermatt. Szwjacar, który w tym roku skończy 22 lata, jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników na świecie. W zeszłym roku zdobył wiele medali mistrzostw świata juniorów. W grudniu osiągnął swój najlepszy jak dotąd wynik w Pucharze Świata – 7. miejsce w Val d'Isere. Dziś zanotował jeszcze większy awans niż Windingstad, bo na półmetku był zaledwie 15. Udało mu się jednak awansować na 3. miejsce ze stratą tylko 0,56 sek. Pinturault spadł na 5. miejsce, Nestvold-Haugen nie ukończył tego przejazdu, a Hirscher był ostatecznie 6.