Strade Bianche: zwycięstwo Van Vleuten, Niewiadoma trzecia

• Data publikacji: 09.03.2019, 13:03

Katarzyna Niewiadoma zajęła 3. miejsce we włoskim klasyku Strade Bianche. Po indywidualnym ataku wygrała Annemiek van Vleuten.

Wyścig Strade Bianche rozgrywany jest dookoła Sieny. Panie miały do pokonania 136 kilometrów. Na trasie znalazło się 8 sektorów tzw. białych dróg, które są charakterystycznym punktem dla włoskiego klasyku. Do dzisiaj rozegrano 4 edycje kobiecego Strade Bianche. Przez 3 ostatnie lata Katarzyna Niewiadoma zajmowała 2. miejsce. Teraz także była w gronie faworytek.

Polka z grupy Canyon SRAM Racing jechała aktywnie i znalazła się w czołowej grupie. Na ostatnim odcinku szutrowym, na ponad 10 kilometrów przed metą na samotny atak zdecydowała się Annemiek van Vleuten (Holandia, Mitchelton Scott). W grupie pościgowej jechało 10 zawodniczek, w tym Niewiadoma, mistrzyni świata Anna van der Breggen (Holandia, Boels Dolmans Team), mistrzyni Europy Marta Bastianelli (Włochy, Team Virtu) oraz dwie zawodniczki polskiej grupy CCC Liv - Marianne Vos (Holandia) i Ashleigh Moolman Pasio (RPA).

Annemiek van Vleuten uzyskała około pół minuty przewagi i pewnie pojechała po zwycięstwo. Zawodniczki z grupy pościgowej na podjeździe Via Santa Caterina stoczyły pojedynek o drugą pozycję. Drugie miejsce zajęła specjalistka od kolarstwa górskiego, Annika Langvad (Dania, Boels Dolmans Team). Katarzyna Niewiadoma finiszowała trzecia ze stratą 40 sekund i po raz kolejny stanęła na podium wyścigu. Na starcie stanęły także Agnieszka Skalniak (CCC Liv), Anna Plichta (Trek Segafredo Women) i Małgorzata Jasińska (Movistar Team). Jasińska zajęła 33. miejsce ze stratą 4 minut i 45 sekund. Plichta i Skalniak nie zmieściły się w limicie czasowym.