Uniwersjada 2019 - biegi: dobry występ męskiej sztafety

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 09.03.2019, 10:24

Reprezentacja Polski w składzie: Mateusz Haratyk, Michał Skowron, Dawid Damian i Kacper Antolec zajęła 6 miejsce w wyścigu sztafet 4x7.5 km. Wygrali bezkonkurencyjni gospodarze.

Dobry występ Polaków w sztafecie 4x7.5 km. Na starcie biegu rozstawnego mężczyzn stanęło 15 ekip narodowych, w tym Biało-Czerwoni w składzie: Mateusz Haratyk, Michał Skowron, Dawid Damian i Kacper Antolec. Po pierwszej zmianie reprezentanci Polski zajmowali 7 lokatę, ze stratą niespełna półtorej minuty do czołówki. Od 5 miejsca dzieliło nas jednak tylko kilka sekund. Bardzo dobry bieg na drugiej zmianie techniką klasyczną zanotował Michał Skowron. Na półmetku rywalizacji Biało-Czerwoni zajmowali 4 pozycję, z ponad minutą straty do podium, ale i z wyraźnym zapasem nad resztą stawki. Słabszy występ Dawida Damiana na trzecim odcinku sztafety sprawił, że nasi biegacze spadli na 8 miejsce. Straty na ostatniej zmianie odrabiał Kacper Antolec. Polak wyprzedził reprezentanta Francji i Szwajcarii, a na finiszu do samego końca walczył z Niemcem Thomasem Spoetzlem. Ostatecznie Antolec wpadł na metę z czasem o 0.4 sek. gorszym od rywala, a Polacy ukończyli bieg na 6 pozycji.

Faworyci – reprezentacja gospodarzy – nie dali rywalom szans na nawiązanie równej walki. Do półmetka dystansu kroku Rosjanom dotrzymywali Kazachowie, jednak na zmianach w technice dowolnej biegacze Sbornewj byli dużo lepsi. Iwan Kiriłłow, Anton, Timaszow, Kiriłł Kiliwniuk i Iwan Jakimuszkin pewnie sięgnęli po złote medale Uniwersjady, wyprzedzając zespół z Kazachstanu (Iwan Liuft, Asset Diussenow, Nikita Gridin, Olżas Klimin) o blisko półtorej minuty. Brązowe medale trafiły do reprezentacji Finlandii: Juuso Makeli, Joonasa Sarkinnena, Waltteri Vinkaharju i Joela Ikonena.

W rywalizacji kobiet na dystansie 3x5 km Rosjanki wygrały równie zdecydowanie jak ich koledzy. Jana Kirpiczenko, Jekaterina Smirnowa i Alisa Żambałowa prowadziły od startu do mety. Na pierwszej zmianie tempo Kirpiczenko wytrzymała Finka Emmi Lamsa, jednak jej koleżanki na kolejnych zmianach sztafety wypadły bardzo słabo i biegaczki z Finlandii nie liczyły się w walce o medale. Srebrne krążki Uniwersjady zgarnęła ekipa z Japonii w składzie: Kozue Takizawa, Shiori Yokohama i Miki Kodama. Na najniższym stopniu podium stanęły Włoszki: Martina Bellini, Francesca Franchi i Illenia Defrancesco.

Polki w sztafecie nie startowały, ponieważ do Krasnojarska pojechały tylko dwie nasze reprezentantki. Tym samym pozbawiliśmy się bardzo realnej szansy na medal Uniwersjady – trio w składzie z Urszulą Łętochą i Weroniką Kaletą miałoby dziś ogromną szansę, by stanąć na podium.