Puchar Algarve: Polki kończą turniej na drugim miejscu

• Data publikacji: 06.03.2019, 20:56

Reprezentacja Polski kobiet w piłkę nożną przegrały w finale Pucharu Algarve z Norwegią aż 0:3. Bramki dla Norweżek zdobyły Isabell Herlovsen, Caroline Graham Hansen i Karina Sævik.

Polki sprawiły ogromną niespodziankę już samym awansem do finału Pucharu Algarve. Jako reprezentacja byliśmy na tym turnieju nieobecni od 10 lat. Ponadto w tegorocznej edycji Polska była najniższej sklasyfikowaną drużyną w rankingu FIFA, a w grupie miała bardzo mocne rywali - Hiszpanię i Holandię. Mimo to biało-czerwone pokazały wielką ambicję i najpierw rozgromiły Hiszpanki 3:0, a następnie przypieczętowały awans do finału wygraną z Holandią 1:0.

W finale na Polskę czekała Norwegia - zwycięzca grupy C. Norweżki pokonały w poprzedniej fazie 2:1 z Danią i 3:1 z Chinami.

Spotkanie finałowe nie rozpoczęło się dobrze dla Polek. Już w 24. minucie pierwszą bramkę dla Norwegii zdobyła Isabell Herlovsen. Do przerwy wynik 0:1 pozwalał myśleć o lepszej drugiej połowie, o walce o końcowy triumf. Marzenia Polek zostały jednak szybko zweryfikowane przez reprezentację Norwegii. Najpierw w 65. minucie Katarzynę Kiedrzynek pokonała Caroline Graham Hansen, a 9 minut później do bramki trafiła Karina Sævik, która na boisku pojawiła się w drugiej połowie. W 78. minucie Hansen miała szansę na zdobycie drugiej bramki, jednak zmarnowała rzut karny. Wynik 3:0 dla Norwegii jest jednak sprawiedliwy. Drużyna ze Skandynawii oddała kilka strzałów celnych więcej od Polski, ponadto miała aż 62% posiadanie i piłki i znaczenie więcej i celniej podawała. Mimo wszystko Polkom należą się ogromne brawa za awans do finału, ponieważ na starcie turnieju nasze reprezentantki były skazywane na pożarcie.

Polska - Norwegia 0:3 (0:1)

Bramki: 24' Isabell Herlovsen, 65' Caroline Graham Hansen, 74' Karina Sævik

Polska: Kiedrzynek - Sikora (46' Olejniczak), Matysik, Grad, Guściora, Wiańkowska (83' Chudzik), Zawistowska (61' Kamczyk), Zdunek, Daleszczyk (67' Balcerzak), Jaszek (62' Grabowska), Matuschewski (61' Winczo)

Norwegia: Fiskerstrand - Hovland, Mjelde (46' Asland), Synne Hansen (46' Wold), Utland (62' Sævik), Risa (82' Eikeland), Engen, Haavi, Graham Hansen, Herlovsen, Reiten (82' Ellingsen)

Kartki: 54' Asland - 32' Sikora, 72' Olejniczak, 77' Wiankowska